Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

Üniversite -Sanayi İşbirliği OYAK Adana Çimento İle Devam Ediyor

 

 

Adana (ÇÜHM) -

12.06.2014

Üniversite-Sanayi işbirliği gün geçtikçe daha da büyüyerek devam ediyor. Adana Sanayi Odası ile Çukurova Üniversitesi arasında Uygulamalı Mühendislik Eğitimi anlaşmasının imzalanmasının ardından bir yeni anlaşma da OYAK Adana Çimento Sanayi ile gerçekleştirildi.

Çukurova Üniversitesi Mimarlık Mühendislik Fakültesi ile OYAK Adana Çimento Sanayi T.A.Ş ile Senato Toplantı Salonu’nda işbirliği protokolü imzalandı. Üniversite - Sanayi işbirliğini güçlendirmek ve uygulanabilir sonuçların sanayiye aktarımını sağlamak için Ar-Ge çalışmalarına yönelik yapılabilecek işbirliği kapsamında bir araya gelen Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dekanı Mesut Başıbüyük ve OYAK Adana Çimento Sanayi Genel Müdürü Kemal Doğansel, protokol imzalayarak ikili işbirliği çalışmalarını başlattı.

Protokol Kapsamında Bilimsel İşbirliği Yapılacak

Protokol kapsamında, Üniversite ile OYAK Adana Çimento Sanayi arasında, bilimsel veya teknolojik araştırma çalışmalarının yanı sıra bildiri ve makale çalışmaları, ulusal veya uluslararası düzeyde deney yeteneği kazandıracak alt yapı çalışmaları, rutin deneylerin yapılmasına yönelik çalışmalar, danışmanlık hizmetleri, lisansüstü öğrencilerin tezlerini işbirliği kapsamında yapmalarına olanak sağlanması, öğrencilerin stajlarını ve bitirme projelerini ortak yapmalarına yönelik çalışmalar, karşılıklı seminer, konferans tanıtım etkinliklerine yönelik çalışmalar yapılması kararlaştırıldı.

Üniversite-Sanayi İşbirliğine Önemli Bir Örnek

Protokol töreninde konuşan Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar, çeşitli bilimsel konularda OYAK Adana Çimento ile bilimsel işbirliği protokolü imzalayarak, Üniversite-Sanayi işbirliğine önemli bir örnek daha olacağını söyledi. Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar “Uzunca bir süredir yaptığımız görüşmeler sonucunda bu noktaya geldik. OYAK Adana Çimento T.A.Ş. kapılarını bizlere açtı. İnşallah bu protokolle birlikte, görüşmelerimiz, işbirliğimiz daha iyi bir ivme kazanır daha verimli sonuçlara vesile olur.” dedi.  

Doğansel: “Bu Protokol Bir Başlangıç”

Adana Çimento A.Ş. Genel Müdürü Kemal Doğansel ise, sanayici olarak ürettiklerini ve değer yaratmaya çalıştıklarını belirterek, “Ülkenin büyümesine katkı sağlamaya çalışıyoruz.” dedi.
Doğansel konuşmasına şöyle devam etti;

“Ülkenin çimentosuyuz, birleştiricisiyiz. Tüm bunlara rağmen arzuladığımız şey, Türkiye’nin bulunduğu konumdan daha yukarılara taşımak. İşbirliği yapmak için bize kapılarını açan Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar başta olmak üzere, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bizler bundan çok mutluyuz. Biz de gücümüz yettiği, imkanlarımız dahilinde bu birlikteliği devam ettirmek, buna katkı sağlamak hedefindeyiz. Bu protokol bir başlangıç.”

Açılış konuşmalarının ardından Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar, Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mesut Başıbüyük ile OYAK Adana Çimento Genel Müdürü Kemal Doğan, protokolü imzalayarak ikili işbirliğinin başlamasını sağladı. Protokol töreni toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi