Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

Anavarza'da Dünyanın İlk Duble Yolu Ortaya Çıkartılıyor

 

 

Adana (ÇÜHM) -

08.12.2014

Tamamı ortaya çıkarıldığında Anadolu’nun en büyük antik kenti olma özelliğini taşıyacak olan Anavarza Antik Kenti’ndeki kazılara 70 kişilik ekiple başlandı. Kazılarda ilk etapta, 2 bin 700 metre uzunluğunda 34 metre genişliğindeki dünyanın ilk ve en uzun duble yolu ortaya çıkartılacak.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Kazı Başkanı Yrd. Doç. Fatih Gülşen, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in kazılar için 1 milyon lira ödenek çıkarttığı Anavarza Antik Kenti’ne gelerek incelemelerde bulunduğunu hatırlatarak Bakan Çelik’in antik kentin ayağa kaldırılarak turizme kazandırılmasına çok büyük önem verdiğini ifade etti.

 

Kazılar 4 Aralık 2014’te Başladı

Anavarza Antik Kenti’nde 2 bin 700 metre uzunluğunda 34 metre genişliğinde bulunan dünyanın ilk ve en uzun duble yolunun kazı çalışmalarının başladığını söyleyen Yrd. Doç. Fatih Gülşen, “İsa’dan sonra 3. Yüzyılda Roma İmparatorluğu’nun Perslere karşılık kazanmış olduğu zaferin anısına yapılmış olan bu Zafer Takı 22.5 metre uzunlukta ve 10.5 metre yüksekliktedir. Üç kenarlı olarak düzenlenmiş olan bu Zafer Takı 8 ayak üzerine oturtulmuştur. Bundan önce yaptığımız çalışmalarda belgeleme çalışmalarımızı bitirdik ve taş planları çizildi. Yaklaşık 500 adet blok taş, taş parkına kaldırıldı ve çizim çalışmalarına şu an itibariyle geçilmiş durumda. 2015 yılındaki ilk hedefimiz belgeleme çalışmalarını tamamladıktan sonra, zafer takının restorasyonu ve hemen bir sonraki etapta da sütunlu caddenin restorasyonunu yapmak. 50’si işçi, 20’si teknik olmak üzere 70 kişilik güçlü bir ekip oluşturuldu. 4 Aralık itibariyle çalışmalara başlamış bulunmaktayız. Bu güçlü ekiple hem zafer takının hem de sütunlu caddenin ayağa kaldırılmasını hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

 
 

Anavarza Anadolu’nun En Büyük Antik Kenti

Anavarza Antik Kenti, kale mozaikler, hamamlar, kiliseler, zafer kapısı, su kemerleri, kaya mezarları, stadyum ve antik tiyatroyla bin 143 dönümlük bir alanda kurulmuş ve Anadolu’nun en büyük antik kenti olarak kabul ediliyor.

 
 

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi