Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

“Prof. Dr. Halet Çambel” Özel Ödülü Yrd. Doç. Dr. Gülşen’e verildi…

 

 

Adana (ÇÜHM) -

28.04.2016

“Anavarza UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesine Girdi.”

“Dünyanın En Büyük ve İlk Duble Yolu Anavarza’da…”

“Prof. Dr. Halet Çambel” özel ödülü sahibi Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Fatih Gülşen, Anavarza’daki kazı çalışmalarına devam edildiğini söyledi. Dünyanın en büyük ve ilk duble yolunun tamamen açığa çıkartılarak ayağa kaldırılacağını bildiren Yrd. Doç. Dr. Gülşen,  Anavarza’nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesine girdiğini hatırlattı.

Geçtiğimiz günlerde Adana Bölgesel Turist Rehberleri Odası (ADRO) tarafından bu yıl 3’üncüsü düzenlenen “Çukurova Turizm Ödülleri” sahiplerini buldu.

ÇÜ Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim görevlisi Yrd. Doç. Dr. Fatih Gülşen, Yumurtalık İlçesi’nde Aigeai, Karataş Magarsos, Adana Tepebağ Höyüğü ve Anadolu’nun en büyük antik yerleşimi Anavarza’nın gün ışığına çıkarılmasıyla ilgili yaptığı başarılı çalışmalardan dolayı “Prof. Dr. Halet Çambel” özel ödüle layık görüldü. Yrd. Doç. Dr. Gülşen’e ödülünü, Adana İl Kültür Turizm Müdürü Sabri Tari verdi.

“Anavarza’daki Kazı Çalışmaları Devam Ediyor.”

Aldığı ödül sonrası açıklama yapan Yrd. Doç. Dr. Fatih Gülşen, Anavarza’daki kazı çalışmalarına devam edildiğini belirterek, kentin ana giriş kapısı, sütunlu cadde, müzik dinletilerinin yapıldığı odeon ve Kilikya Eyaleti meclis binasında kazı çalışmalarına da başlandığını söyledi.

Anavarza UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesine Girdi.

Dünyanın en büyük ve ilk duble yolunun tamamen açığa çıkartılarak ayağa kaldırılacağını hatırlatan Yrd. Doç. Dr. Gülşen,  yapılan bu kazı çalışmaları neticesinde Anavarza’nın Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya kültür mirası geçici listesine girdiğini söyledi. Yrd. Doç. Dr. Gülşen, kendisine bu ödüle layık gören turizm camiasına ve ödülü almasında emeği geçen tüm ekip arkadaşlarına teşekkür etti.

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi