Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

Öğretmen Eğitiminde Model Arayışı

 

 

Adana (ÇÜHM) -

22.10.2014

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü önemli bir çalıştaya imza attı. Eğitim öğretime yönelik çalışmalarıyla gündeme gelen ÇÜ Eğitim Fakültesi, farklı üniversitelerden akademisyen ve eğitim-öğretim kurumlarından temsilcilerin katılımı ile “Öğretmen Eğitiminde Model Arayışı: Diploma mı, Sertifika mı?” konulu çalıştay gerçekleştirdi.

“Diploma mı, Sertifika mı” ?

ÇÜ Eğitim Fakültesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen çalıştay Mustafa Necati Seminer Salonu’nda düzenlendi. ÇÜ Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Eğitim Programları ve Öğretim (EPÖ) Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ahmet Doğanay açılış konuşmasında, öğretmen eğitiminin son günlerde ülkemizde acil ve önemli bir sorun olduğunu belirterek, bu çalıştayı yapma kararı aldıklarını söyledi.

 

Doç. Dr. Doğanay: “Bilimsel Bilgi Üretimine İhtiyacımız Var.”

Çalıştayın Eğitim Programları ve Öğretim Derneği (EPÖDER) ile ortaklaşa düzenlendiğini hatırlatan Doç. Dr. Doğanay, “Yeni dünyaya baktığımızda eğitimle ilgili sivil toplum örgütlerinin, ülkelerin eğitim sistemlerinde oldukça itici bir güçle bilgi üreten kurumlar olduğunu görüyoruz. EPÖDER’in de bu bağlamda bir sivil toplum örgütü olarak daha aktif bir şekilde ülkenin eğitim sorunlarıyla ilgili bilgi üreten bir örgüt olması gerekiyor. Daha çok bilgiyi tüketen bir sistemle eğitiliyoruz. Başkaları üretiyor, biz üretilen bu bilgileri kitaplarda okuyup, yazılanları anlamaya çalışıyoruz. Nasıl ekonomide üretime ihtiyacımız varsa, öğrencilerin yaratıcı potansiyelini işe koşarak bilimsel bilgi üretimine de en az onun kadar ihtiyacımız var.” dedi.

 

“Eğitimci Sevgiyi Her An Verebilmeli.”

Eğitim Programları ve Öğretim Derneği  (EPÖDER) Başkanı Prof. Dr. Özcan Demirel ise, Çukurova Üniversitesi’nin böylesine önemli bir konuyla çalıştay düzenlemesinin eğitim öğretim açısından katkı koyacağına inandığını belirterek, düzenlenen bu çalıştayda tüm eğitimcileri yakından ilgilendiren önemli konuları ele alacaklarını söyledi. Bütün toplantılara sevgi ve saygı sözcüğünü kullanarak başladığını söyleyen Prof. Dr. Özcan Demirel, “Biz eğitimciler hep sevgiyi vermeye çalıştık, onun için sevginin yanı sıra saygıyı da göstermeyi bilmenin erdemlilik olduğuna inanıyorum.” şeklinde konuştu.

 

Çalıştay İki Gün Sürdü

Çalıştayda dünyadaki öğretmen eğitimi modelleri ve eğilimlerle ilgili sunular yapıldıktan sonra, ülkemizdeki mevcut öğretmen eğitimi modelleri SWOT analizi çalışmasıyla analiz edildi ve ikinci günün sonunda ise bir senteze ulaşılmaya çalışılarak, öğretmen eğitiminde ülkemizde uygulanması gereken bir model oluşturulmaya çalışıldı. İki gün süren Çalıştay toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

 

 
 

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi