Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

Prof. Dr. Erol Akan Son Yolculuğuna Uğurlandı

 

 

Adana (ÇÜHM) -

24.12.2013

Çukurova Üniversitesi (Ç.Ü) Tıp Fakültesi’nde uzun yıllar Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanlığı yapan ve yakalandığı rahatsızlık nedeniyle yaşamını yitiren Prof. Dr. Erol Akan son yolculuğuna uğurlandı.

Prof. Dr. Akan için Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi önünde tören düzenlendi. Tören sırasında Akan’ın eşi ve ailesi uzun süre gözyaşı döktü. Birlikte görev yaptığı hekim dostları ve Çukurova Üniversitesi camiası da Akan'ı yalnız bırakmadı.
Törende konuşan Rektör Vekili Prof. Dr. Hasan Fenercioğlu, Çukurova Üniversitesi'nin kuruluşunda büyük emeği olan Prof. Dr. Erol Akan gibi değerli bir hocayı kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını ifade etti.

Konuşmaların ardından Akan’ın cenazesi defnedilmek üzere Kabasakal mezarlığına götürüldü.

Prof. Dr. Erol Akan Kimdir?

1934 yılında Malatya’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Malatya’da tamamladı. 1953 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne girip 1959 yılında tamamladı. Aynı yıl aynı fakültede Mikrobiyoloji Enstitüsü’nde ihtisasa; 1961 yılında uzmanlığı alarak başasistanlığa başladı. 1963-1965 yılları arasında askerlik eğitimini tamamladı. Nisan 1973 yılında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı’na Öğretim Görevlisi olarak atandı ve aynı yıl kasım ayında doçent, 1978 yılında profesörlüğünü aldı. Görev yaptığı yıllar içerisinde 7 kitap, yüzlerce makaleye imza attı. Uzun yıllar Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanlığı ve 1988-2000 yılları arasında Temel Tıp Bilimleri Başkanlığı’nı yürüttü. Prof. Dr. Erol Akan, 15 Aralık 2001 yılında emekli olmuştu.

 

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi