Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

Çukurova Üniversitesi’nin İlk Avrupa Birliği Horizon 2020 Projesi Başladı.

 

 

Adana (ÇÜHM) -

31.08.2015

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Akademik başarılarına bir yenisini daha ekledi. Çukurova Üniversitesi’nin ilk Avrupa Birliği Horizon 2020 Projesi başladı. Çukurova Üniversitesi’nin “Termal Enerji Depolama ile İnovasyona Giden Yollar Doktora Programı (INPATH-TES - PhD on Innovation Pathways for TES) başlıklı Horizon 2020 projesi, Avrupa Birliği Komisyonu tarafından kabul edildi.

Projenin 4,3 Milyon Euro Bütçesi Var

Avrupa Birliği Ufuk 2020 Araştırma ve İnovasyon Programı kapsamında sözleşme No 657466 (INPATH-TES) ile desteklenen, 4,3 Milyon Euro bütçesi bulunan proje toplam 36 ay sürecek. Çukurova Üniversitesi proje kapsamında yaklaşık 197,600 Euro destek alacak.

 

Proje 14 Farklı Ülkeden 22 Katılımcıyı Bir Araya Getiriyor

Çukurova Üniversitesi bu projede Türkiye’den Arçelik A.Ş. ile işbirliği içerisinde. Proje, Üniversite-Sanayi işbirliğini geliştirecek ve enerji sorunlarımıza çözüm bulacak genç araştırmacıların yetişmesine yol açacak. Proje 14 farklı ülkeden 22 katılımcıyı bir araya getiriyor. Universitat de Lleida (İspanya), Universitat de Barcelona (İspanya), Ulster (Birleşik Krallık), Çukurova Üniversitesi (Türkiye), Trinity College Dublin (İrlanda), Universita della Calabria (İtalya), Universita Üniversitesi degli Studi Di Perugia (İtalya), Negev Ben-Gurion Üniversitesi (İsrail), Rigas Tehniska Universitate (Letonya), Universidade do Minho (Portekiz), Universiteit Gent (Belçika), Politechnika Warszawska (Polonya), Technische Universiteit Eindhoven (Hollanda), Université de Lyon (Fransa) Üniversiteleri proje kapsamında işbirliği gerçekleştiriyor. Ayrıca AIT (Avusturya), DLR (Almanya) ve PROMES-CNRS (Fransa) Araştırma kurumları da projenin ortaklarından. Bunun yanı sıra Arçelik A.Ş. (Türkiye), Abengoa Solar NT (İspanya), KIC InnoEnergy (Hollanda), UFP (İspanya), LAIF (İtalya) firmaları da özel sektörden projeye paydaş olarak katılıyor. 

Proje, Termal Enerji Depolama (TES) teknolojileri ve uygulamaları hakkında ortak bir doktora programını uygulayabilmek için üniversiteler, araştırma enstitüleri ve sanayi kuruluşlarıyla bir ağ oluşturmayı hedefliyor. Böyle bir ağın nihai sonucu araştırma ve sanayi kuruluşları için bu teknolojilerde yetkin profesyoneller yetiştirmek olacak.

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi