Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

Kolombiya Devlet Üniversiteleri ile Çukurova Üniversitesi İşbirliği Yapacak

 

 

Adana (ÇÜHM) -

03.07.2014

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ), dünyanın faklı üniversiteleri ile işbirliği anlaşmalarına hız kesmeden devam ediyor. Birçok Dünya Üniversitesi ile ikili işbirliği anlaşması imzalayan Çukurova Üniversitesi’nin Kolombiya’dan ziyaretçileri vardı. İstanbul ve Ankara’daki üniversitelerle işbirliği anlaşması için Türkiye’ye gelen Kolombiya’nın 8 devlet üniversitesi Rektörleri, YÖK Başkanı düzeyindeki temsilcisi ve Kolombiya Ankara Konsolos Müsteşarı, Çukurova Üniversitesi’ni ziyaret ederek, ikili işbirliği için görüş alışverişinde bulundu.

Kolombiyalı Rektörler Çܒdeydi

Türkiye ile Kolombiya üniversiteleri arasında işbirliği yapmak ve bilgi alışverişinde bulunmak üzere Türkiye’de bulunan Kolombiya Devlet Üniversitelerinin 8 Rektörü ve YÖK Başkanı düzeyindeki temsilcisi, Ankara ve İstanbul’daki temaslarının ardından Adana’ya gelerek Çukurova Üniversitesi Rektör’ü Prof. Dr. Mustafa Kibar’ı ziyaret etti.

ÇÜ İle Akademik İşbirliği Yapmak İstiyorlar

ÇÜ Senato Toplantı Salonu’nda Kolombiyalı Rektörlerden oluşan heyetle bir araya gelen Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar’a, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Azmi Yalçın, bazı fakültelerin Dekanları ve Diş İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Harun Arıkan eşlik etti. Prof. Dr. Mustafa Kibar Kolombiyalı heyete, Çukurova Üniversitesi hakkında bilgi verirken, Kolombiyalı heyet de
üniversitelerinin eğitim ve öğretim durumu ile işbirliği yapmak istedikleri alanları anlattı. Yapılan görüşmeler neticesinde Çukurova Üniversitesi ve Kolombiya’daki 8 devlet üniversitesi arasında ikili işbirliği yapma kararı alındı.

Birçok Alanda Bilimsel İşbirliği Yapılacak

Yapılan görüşmeler sonucunda ilk olarak Mevlana ve Erasmus Plus değişim programları kapsamında öğrenci ve akademik personel değişimi yapılması konusu ele alındı. Ayrıca Kolombiyalı 8 Üniversite ile Çukurova Üniversitesi arasında ikili işbirlikleri protokolü imzalanması da, kararlaştırılan konular arasındaydı. Kolombiyalı akademisyenler özellikle Çukurova Üniversitesi ile Mühendislik, İktisadi İdari Bilimler, Ziraat ve Eğitim Fakülteleri ile işbirliği yapmayı arzuladıklarını açıkladı. Subtropik Meyveler Araştırma Ve Uygulama Merkezi ile de bilimsel araştırma ve uygulama yapmak istediklerini belirten Kolombiyalı heyet, Mühendislik Mimarlık Fakülteleri, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi, Ziraat Ve Tıp Fakültelerini de ziyaret ederek laboratuar ve araştırma uygulama merkezlerini gezdi.

Kolombiyalılar Çukurova Üniversitesi’ne Hayran Kaldı

Kolombiya Heyeti, kampus ziyaretlerinin ardından, ÇÜ Kayıkhane’de düzenlene yemeğe katıldı. Eşsiz doğa manzarası karşısında hayranlıklarını gizleyemeyen Kolombiyalı Akademisyenler, bol bol fotoğraf çekti. Yemekte, Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar’a, Kolombiya kültürünün bir parçası olan şapka hediye edildi. Prof. Dr. Kibar da heyetteki tüm akademisyenlere, Çukurova Üniversitesi ve Adana’yı anlatan plaket takdim etti.

ÇÜ Evsahipliğinde Bölge Üniversiteleri İle Buluştular

Kolombiyalı Rektörlerden oluşan heyet ziyaretlerinin ikinci gününde ise, Bölge Üniversitelerinin Rektörleri ile buluştu. Kolombiyalı Rektörler, Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi,  Mersin Üniversitesi, Çağ Üniversitesi, Korkut Ata Üniversitesi ve Mustafa Kemal Üniversitelerinin Rektörleri ile ÇÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Azmi Yalçın ev sahipliğinde bir araya gelerek ikili işbirliği üzerine toplantı yaptı.

Kolombiyalı Rektörler Adana’dan, ikili işbirliği yapmak ve karşılıklı ziyaretleri devam ettirmek temennisi ile ayrıldı.

 

 


kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi