Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

Adana Tarihinde Bir İlke İmza Atıldı… Ç.Ü. Kayıkhanesi’nde Kano ve Kürekte Olimpiyatlara Hazırlama Merkezi Açıldı.

 

 

Adana (ÇÜHM) -

25.11.2013

Türkiye’nin Olimpiyatlarda başarılı sporcular yetiştirmesi için başlattığı, 'Türkiye Olimpiyatlara Hazırlık Merkezi'nin (TOHM) Albano ve Kano branşındaki eğitim merkezi Çukurova Üniversitesi (Ç.Ü.) Seyhan Baraj Gölü Kayıkhanesi’nde açıldı.

İstiklal Marşı ve Halk oyunları gösterileriyle başlayan açılış törenine Adana Milletvekili Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Vali Yardımcısı Adem Yılmaz, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Seyhan Tükel, Rektör Baş Danışmanı Prof. Dr. Metin Yavuz, İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Özkan Çokay, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fazlı Bayram Hadi, Kano Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Sami Mengütay, Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Ali Gülleri, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) Başkanı Cafer Esendemir, Kürek Federasyonu Genel Sekreteri Şerafettin Deniz,  Ç.Ü. Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu (BESYO) Müdürü Prof. Dr. Sadi Kurdak, il temsilcileri, antrenör ve sporcular katıldı.

Prof. Dr. Ünüvar: "Bu Tesislerin Yapılması Gerçekten Önemli"


Açılışta konuşan Adana Milletvekili Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Türk halkının millet olarak sporu izlemeyi ve konuşmayı çok seven bir toplum olduğunu belirterek, "Ancak sadece toplumun yüzde 10’u düzenli spor yapıyor. Toplumun düzenli spor yapabilmesi için iki tane şey gerekiyor. Birisi, spor yapma bilincinin oluşması diğeri de spor yapmak için uygun alanların tesislerin oluşması. Toplumda ne kadar çok insan spor yaparsa o toplumdan o kadar bilinçli sporcu yetişir. O bilinçli sporcular da Olimpiyat’larda gerek sportif başarıları gerekse ahlaki davranışlarıyla bizi çok iyi düzeyde temsil ederler. Olimpiyatlar veya uluslararası organizasyonlar olduğu zaman bütün dünyanın gözlerini diktiği alanlar o sporcuların spor yaptığı alanlar. Dolayısıyla bu tesislerin yapılmış olması gerçekten önemli" dedi.

Prof. Dr. Kibar: "Ülkemiz Üst Düzey Başarılar Hedefleyen Konuma Geldi"

Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar ise, ülkemizin olimpiyatlarda üst düzey başarılar hedefleyen bir konuma geldiğini vurgulayarak, "Türk sporunun olimpik branşlarda başarılı olabilmesinin en önemli çözümlerinden biri ise çalışmaların tabana yayılması ve nitelikli sporcu sayısının artırılmasıdır. Bu konudaki çalışmaların özelliği ise başarının yıllar sonra kazanılacak olmasıdır. Bu nedenle sabırla yapılacak çalışmalara bir an önce başlamak gerekmektedir. Gençlik ve Spor Bakanlığı, yurt genelinde Olimpik Merkezler kurarak alt yapı organizasyonunun kurumsallaşmasını tamamlamıştır. Bu merkezlerden birine ev sahipliği yapıyor olmak Çukurova Üniversitesi için ciddi bir sorumluluk ve gurur kaynağıdır" şeklinde konuştu.

Çukurova Üniversitesi 24 Sporcuya Kucak Açtı

Çukurova Üniversitesi Kayıkhanesi’nin, kano ve kürek sporunda yarının şampiyonları olacak 24 sporcuya kucak açtığını belirten Prof. Dr. Kibar konuşmasını şöyle sürdürdü;
“Üniversitemiz kayıkhanesi, kano ve kürek sporunda yarının şampiyonları olacak şu an itibariyle 24 sporcu kardeşimize kucak açmıştır. Sporcularımız, dünyanın sayılı merkezlerinden biri olarak kabul edilebilecek Üniversitemiz spor kompleksinde uzun yıllar antrenman yapabilme şansını yakalamıştır. Burada gerçekleştirecekleri üst düzey antrenmanlar sırasında gelişmeleri takip edilecek ve performanslarının artması sağlanacaktır. Bu şekilde sporcularımızın değerlendirilmesi düzenli olarak yapılacak ve çalışmaları bilimsel olarak desteklenecektir.

Sporcular Beslenme Ve Barınma Olanaklarından Da Yararlanacak

Sporcuların Çukurova Üniversitesi’nde geçirecekleri süre içerisinde Üniversitemiz Kayıkhanesinde antrenman yapmalarının yanı sıra Üniversitemizin beslenme ve barınma olanaklarından da yararlanmaları sağlanacaktır. Böylece onların günlük yaşamın sıkıntılarından uzak olarak antrenmanlarına yoğunlaşmaları sağlanacak ve süreç içinde kendilerine gereken lojistik destek verilmiş olacaktır. Bu yapılanmanın Türk sporunun gelişmesine de yadsınamaz katkısı olacağını düşünüyorum. Amacımız sağlıklı, başarılı ve kendine güvenen bir gençlik yetiştirmektir. Süreçte Çukurova Üniversitesi olarak yapacağımız katkı “çorbada tuzu olan” bizleri fazlasıyla memnun etmektedir.”

Prof. Dr. Mengütay:” Seyhan Baraj Gölü Kano Ve Kürek İçin İdeal Bir Mekan.”

Kano Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Sami Mengütay, Adana’da Seyhan Baraj Gölü’nün kano ve kürek için ideal bir mekan olduğunu belirterek, “Olimpiyatlara sporcu yetiştirecek merkezimizin Çukurova Üniversitesi bünyesinde bulunması bizim için çok önemli.

Sporcularımızın ulaşım, beslenme, antrenman, konaklama gibi hizmetleri aynı tesiste alacak olması başarıyı artıracak. Ama en önemlisi de BESYO Müdürü Prof. Dr. Sadi Kurdak gibi bir bilim insanının yanımızda olduğunu bilmek büyük bir fırsat” diye konuştu.

Hadi: "Merkezimizde Uluslararası Müsabakalar Gerçekleştirilecek"

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fazlı Bayram Hadi de, açılan tesisin Türkiye genelinde spor tarihindeki ilk kano ve kürek merkezi olduğunun altını çizerek, "Türkiye’de ilk kez Seyhan Baraj Gölü’nde gerçekleştirilen 'Albano Sistem Kano ve Kürek Parkuru' uluslararası federasyon tarafından akredite edildi. Bundan böyle uluslararası yarışma takvimine alınan kentimizde kano ve kürekte uluslararası müsabakalar gerçekleştirilecek. Akdeniz Oyunları’nda iyi bir sınav verdik. Mevcut tesislerden en verimli şekilde yararlanacağız. Deneyimli kadrolarla tüm branşlarda uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapmaya hazırız. Hedefimiz Adana’yı spor kenti yapmaktır" ifadelerini kullandı.

Hadi: "Hedefimiz Kenti Sporda Çekim Merkezi Yapmaktır"

Kentin olimpiyatlara sporcu hazırlama merkezi olmasından sporcuların ve ailelerin mutlu olacağına değinen Hadi, "Merkezde şu anda Adana’dan öğrenciler var. Bu sporcular eğitimlerini aksatmadan antrenmanlarını sürdürüyorlar. Bunlar, aynı zamanda Çukurova Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) Öğretim Görevlileri, Tolga Çelik ve Harun Tosun’un yönetiminde antrenmanlarını yapıyorlar. Ayrıca ulaşım, beslenme ve konaklamaları Çukurova Üniversitesi Sosyal Tesisleri’nde sağlanmaktadır. Bu konuda da Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar’a ve diğer yetkililere şükran borçluyuz. Tüm hedefimiz, kentimizi sporda çekim merkezi yapmaktır. Merkezdeki başarı kentimizin sporunun yanı sıra sosyal ve kültürel gelişimine, ekonomisine de önemli katkı kazandıracaktır. Merkezin, öncelikle kentimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum" açıklamasında bulundu.

Açılış konuşmalarının ardından protokol üyeleri Kayıkhaneyi gezerek, Kano Başantrenörü Tolga Çelik ile Kürek Başantrenörü Harun Tosun’dan bilgi aldılar. Protokol üyeleri merkezin kurdelesini keserek açılışı gerçekleştirdiler. Sonrasında da düzenlenen kokteyle katılarak, antrenman yapan sporcuları izlediler.

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi