Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

“Doğumunun 100. Yılında Orhan Kemal” Sempozyumu Çukurova Üniversitesi'nde Gerçekleştirildi…

 

 

Adana (ÇÜHM) -

20.10.2014

Çukurova Üniversitesi’nde Türk Edebiyatı’nın usta kalemi Adanalı yazar Orhan Kemal için, “Doğumunun 100. Yılında Orhan Kemal” konulu sempozyum düzenlendi.

Çukurova Üniversitesi Rektörlüğü, ÇÜ Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü,  Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı ve Seyhan Belediyesi'nin destekleriyle ÇÜ Mimarlık Mühendislik Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen sempozyuma, Orhan Kemal ile eserleri üzerine çalışan ve farklı üniversitelerde görev yapan araştırmacıların yanı sıra, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Azmi Yalçın, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Faruk Yıldırım, Orhan Kemal'in oğlu Orhan Kemal Müzesi kurucusu Işık Öğütçü, Prof. Dr. Mustafa Apaydın, Prof. Dr. Turan Karataş, akademisyenler ve çok sayıda izleyici katıldı.

“Orhan Kemalsiz Bir Adana Düşünülemez”

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan ÇÜ Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Apaydın, “Türk Edebiyatı’nın usta kalemi Orhan Kemal’in doğduğu yer olan Adana’nın, O’nun büyük bir sanatçı olmasında büyük katkısı olduğunu göz önüne alırsak, Orhan Kemalsiz bir Adana’da düşünemeyeceğimizi söylemeliyim.” dedi.

 

“100. Yaşında Anılıyor Olmak Büyük Bir Onur…”

Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Prof. Dr. Turan Karataş da sözlerine, “100. Yaşında anılıyor olmak biz faniler için büyük bir talih.” diye başladı.

Orhan Kemal için 1940 yılının bir dönüm noktası olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Karataş, “1940 yılında yaşanan olay Orhan Kemal İçin hem talih hem de talihsizlik… Talihsizliğinin sebebi özgürlüğüne el konulması, talihi ise Nazım Hikmet’le karşılaşması olmuştur. Orhan Kemal’in romanları, öyküleri, oyunları, senaryoları, kitaplaşmamış eserleriyle 21. yy Türkiye’sinde hala ilgiyle takip edilmesi, O’nun ne denli büyük bir usta olarak kalbimizdeki yerini aldığını söylemekten dolayı onur duyduğumu belirtmek istiyorum.” şeklinde konuştu.

 

“Teşekkürler Çukurova Üniversitesi…”

Orhan Kemal’in oğlu Orhan Kemal Müzesi kurucusu araştırmacı-yazar Işık Öğütçü ise, Orhan Kemal’in Adana’da yaşatılması, hemşerilerinin Orhan Kemal’e sahip çıkması ve yeni kuşakların üstadı daha yakından tanıması adına düzenlenen sempozyumdan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, etkinliğe öncülük eden Çukurova Üniversitesi’ne teşekkür etti.

Sempozyumu yoğun ilgiyle ayakta izleyen ve anlatılanların her kelimesini dikkatlice not alan öğrencilere hayran kaldığını da dile getiren Öğütçü, “Bugün burada bir kez daha Orhan Kemal’in büyük bir yazar olduğunu ve eserleriyle bizlere çok büyük bir miras bıraktığını anlamış olmaktan gurur duyuyorum.” ifadesini kullandı.

 

Sempozyum İki Gün Sürdü

İki gün süren sempozyumda Orhan Kemal Romancılığının Yenilikleri, Orhan Kemal'in Öykülerinde İşçi Sorunları, Orhan Kemal'in Romanlarında Kadınlar, Nâzım'ın Mektebinde Raşit Kemali'den Orhan Kemal'e, Orhan Kemal'in Şiirleri ve Şairliği, Orhan Kemal'in Romanlarında "Leitmotiv"ler gibi basıklar yer aldı.

 
 

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi