Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

Yaşlılıkta Göz Hastalıklarına Yaklaşımlar Tartışıldı

 

 

Adana (ÇÜHM) -

08.04.2014

Türk Oftalmoloji Derneği (TOD) Çukurova Şubesi tarafından düzenlenen“TOD XI. Mart Sempozyumu”nun konusu, “Geriatrik Oftalmoloji” olarak belirlendi. Oturumlarda, yaşlılıkta yaşanan göz hastalıkları ve bu hastalıklara yaklaşımlar masaya yatırıldı.

Adana Hilton Otel Kongre Merkezi’nde, Göz Doktoru Merhum Dr. Zehra Sarıdoğan Uğurbekler anısına düzenlenen program kapsamında, geriatrik göz hastalıklarının tanı ve tedavisindeki önemli güncel gelişmelerin ele alındığı beş panel, beş yuvarlak masa toplantısı, bir konferans, bir etkileşimli konuşma gerçekleştirildi. Ayrıca, “Genç Oftalmologların Yaşlı Hastaya Bakışı”temalı, ödüllü bir olgu sunumu seansı ve TOD Temel Eğitim ve Mesleki Planlama Birimi tarafından düzenlenen “Yaşlılık Döneminde Oftalmoloji”konulu panel de,sempozyum programını zenginleştiren konular arasındaydı.

Prof. Dr. Kibar: “Tıp Pratiğinde, Meslek Örgütlerinin Katkısı Çok Büyük.”

Sempozyumun açılış konuşmasını yapanÇukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, meslek örgütlerinin önemine değinerek, “Günümüzde tıp pratiğinde, meslek örgütlerinin katkısı tüm dünyada kabul gören bir gerçektir.” dedi. Teknolojinin de yardımıyla tıp dünyasında baş döndürücü gelişmeler yaşandığına dikkat çeken Prof. Dr. Kibar, “Hekimlik, elbette doğası gereği, icrası henüz eğitim sürecindeyken başlayan bir meslektir. Bu nedenle tıp fakültesinde atılmış olan sağlam temeller üzerine, sağlam bir bina inşa etmek gerekmektedir. İşte bu bina inşa edilirken dayanağımız, meslek örgütleridir, uzmanlık dernekleridir.” şeklinde konuştu.

ÇÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dilek Özcengiz ise, Sempozyum’a katkı sağlayan meslektaşlarına teşekkür etti. Daha sonra kürsüye gelen Türk Oftalmoloji Derneği Çukurova Şubesi Başkanı Dr. Gülhanım Hacıyakupoğlu, tıp teknolojisindeki gelişmelerin ve ortalama yaşam süresinin uzamasının, geriatrinin hem bir bilim dalı olarak önem kazanmasına, hem de anabilim dalları bünyesinde geriatrik alt disiplinlerin öne çıkmasının yolunu açtığını ifade etti.

Türk Oftalmoloji Derneği Genel Başkanı Dr. Bora Eldem de, derneklerinin faaliyetleri hakkında bilgi verdi.
Konuşmaların ardından, Türk Oftalmoloji Derneği Çukurova Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Dr. İsmail İşigüzel, Göz Doktoru Merhum Dr. Zehra Sarıdoğan Uğurbekler’in biyografisini sunarak, meslektaşları adına, plaketi, eşi Mehmet Uğurbekler’e takdim etti.

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi