Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

Üniversite Hastaneleri Birliği Derneği 19. Toplantısı Yapıldı

 

 

Adana (ÇÜHM) -

25.10.2017

Üniversite Hastaneler Birliği Derneği’nin (ÜHBD)  19’uncu toplantısı Erciyes Üniversitesi’nin (EÜ) ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar’ın da katıldığı toplantıda üniversite hastanelerinin sorunları ve çözüm önerileri tartışıldı.

15 Temmuz Yerleşkesi Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıya Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, Çukurova Üniversitesi Rektörü ve ÜHBD Saymanı Prof. Dr. Mustafa Kibar’ın yanı sıra çok sayıda üniversite rektörü, tıp fakültesi dekanı, hastane başhekimi ve kurum yöneticisi katıldı.

Saygı duruşunda bulunulup ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan açılış konuşmalarında toplantı hakkında bilgiler verildi. Erciyes Üniversitesi Rektörü ve Üniversite Hastaneleri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Muhammet Güven, konuşmasına Üniversite Hastaneler Birliği’nin ilk toplantısını 2009 yılında İstanbul Üniversitesinin ev sahipliğinde ilk toplantı düzenlendiğini hatırlatarak başladı. Prof. Dr. Güven, “Amaç üniversite hastanelerini bir araya getirmek, sorunlarını birlikte paylaşmak ve çözüm önerileri getirmekti. Verimli bir toplantı olmasını diliyorum.” dedi.

 

 

Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü ve Üniversite Hastaneleri Birliği Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Solak ise ÜHBD’nin son dönemde ciddi çalışmalara imza attığını kaydetti. Prof. Dr. Solak, “2016 yılında ekonomik koordinasyon kurulunda alınan ön kararlara kadar ciddi toplantılar yapıldı. İlgili Bakanlığa, Başbakanlığa, Sayın Cumhurbaşkanımıza önerilerimizi ilettik. Özellikle Ekonomik Koordinasyon Kurulunun kararlarına Çukurova Üniversitesi Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Kibar hocamız katılarak, dernek görüşlerimizi yöneticilere ve kamuoyuna sundu. Yasa değişiklikleri gündeme geldi. Tüm bu süreçte YÖK Başkanımız Prof. Dr. Yekta Saraç hocamın döneminde hiç bugüne kadar olmadığı şekilde Üniversite Hastaneleri Birliği Derneği’nin sorunları, mevcut durumu üstlenildi.” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı ve Başbakan’a üniversite hastanelerinin sorunları ve çözüm önerileri ile alakalı 7 maddelik mektup yazıldığını kaydeden Prof. Dr. Solak gönderilen mektubu okudu.

Vali Süleyman Kamçı da konuşmasında, Üniversite Hastaneler Birliği Derneği’nin 19’uncu toplantısının Kayseri’de yapılmasından dolayı mutlu olduklarını söyledi. Vali Kamçı, toplantının üniversite hastanelerinin daha iyi koşullara kavuşturulması konusunda istişare imkânı olacağını ifade etti.
Açılış konuşmalarının ardından ise oturumlara geçildi.

Rektör Prof. Dr. Kibar Oturum Başkanlığı Yaptı.

Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak’ın başkanlığında gerçekleştirilen “Üniversite Hastanelerinde Global Bütçe ve Etkileri” konulu oturumda Dr. Mustafa Özderyol, Prof. Dr. Bahaddin Güzel, Prof. Dr. Kudret Doğru, Prof. Dr. Ercüment Çiftçi, Dr. Yılmaz Keskindemirci sunum yaptı.

Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar’ın başkanlığında gerçekleştirilen “Üniversite Hastanelerinde Tıp Eğitimi ve Bilimsel Araştırmalar” konulu oturumda ise Prof. Dr. Muhammet Güven, Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Prof. Dr. Ahmet Çamsarı ile Prof. Dr. Koray Boduroğlu sunum yaptılar.
Tören plaket töreniyle sona erdi.

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi