Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

Çukurova Üniversitesi 2016-2017 Akademik Yılı Açılış Töreni Yapıldı.

 

 

Adana (ÇÜHM) -

13.10.2016

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) 2016-2017 Eğitim Öğretim yılı törenle başladı. Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar, “Demokrasimize, Cumhuriyetimize, ülkemizin kuruluş felsefesine, Atatürk’ün aydınlık bir gelecek için miras bıraktığı ideallere bağlı kalarak ilerlememize devam edeceğiz.” dedi.

Çukurova Üniversitesi 2016-2017 Akademik Yılı Açılışı Töreni, sabah saatlerinde Üniversitedeki Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başlayıp ÇÜ Mithat Özsan Amfisi’nde devam etti. Buradaki törene Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, ABTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tümay, kurum temsilcileri, bilim insanları ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın hep bir ağızdan söylenmesiyle başlayan tören, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın gönderdiği kutlama mesajının okunmasıyla devam etti.  Üniversite tanıtım filminin sunulmasından sonra açılış konuşmalarına geçildi.

Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar konuşmasına, 2016-2020 dönemi rektörünü belirleme sürecinde kendisine gösterilen teveccüh için akademisyenlere ve atanmasını gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ederek başladı. 15 Temmuz darbe girişimini de hatırlatan Rektör Prof. Dr. Kibar, demokrasi şehitlerini ve gazileri de anarak, Çukurova Üniversitesi yönetiminin, akademisyenlerin ve çalışanlarının demokrasiye sahip çıkarak darbe girişimini kınadıklarını söyledi. Rektör Prof. Dr. Kibar konuşmasına şöyle devam etti;

“Hem Hedefimiz Hem de Görevimiz.”

“Biz Çukurova Üniversitesi olarak; Demokrasimize, Cumhuriyetimize, ülkemizin kuruluş felsefesine, Atatürk’ün aydınlık bir gelecek için miras bıraktığı ideallere bağlı kalarak ilerlememize devam edeceğiz. Ötekileştirmeden, farklılıkların zenginliğimiz olduğu bilinciyle geleceğe doğru hep birlikte yürüyeceğiz. Üniversitemiz sahip olduğu değerleri daha da yükseklere taşıyarak her yıl kendisini yenilemeye devam ediyor.  Yeni dönemde de sizlerle birlikte yapacağımız çalışmalarla daha güçlü ve kararlı olarak sorunları çözme ve yeni hedefler koyarak bunları gerçekleştirmek için elimizden geleni yapacağız. Bunlar bizim hem hedefimiz hem de görevimiz. Bu görev akıl ve bilim yolunda ilerlemeyi insanı ve etik değerlere sahip olmayı adalet ve liyakati, vatanseverliği ve Çukurova Üniversiteli ruhunu önceleyen önemli sorumluluktur.”

44 Yılda 155 Bin Mezun.

Çukurova Üniversitesi’nin 44 yılda 155 bin mezun verdiğini 2 bin 300’u bulan öğretim kadrosu, 3 binden fazla idari personeli ile çağdaş Türkiye’nin gelişim sürecine katkı koyduğunu hatırlatan Rektör Prof. Dr. Mustafa kibar, Üniversitede yapılan yatırımlarla ilgili şu bilgileri verdi;

“2016-2017 eğitim öğretim yılına 14 bin 711 ön lisans, 33 bin 810 lisans ve 6 bin 224 lisansüstü olmak üzere toplam 54 bin 745 kayıtlı öğrenciyle başlıyoruz.  Üniversitemizde bugün profesör doçent ve yardımcı doçent olarak görev yapan bin 30 öğretim üyesi, 459 öğretim elemanı ve 792 araştırma görevlisi olmak üzere akademik personel sayımız 2 bin 281’e ulaşmıştır.  Hiç kuşkusuz bilimsel başarıların temelinde hizmet verilen mekânların sunduğu imkânlar önemli olmaktadır. Bu nedenle yerleşkemizin mekânsal niteliğini arttırmayı fiziki koşullarını yükseltmeyi çok önemsiyoruz. Yapımları devam eden TÖMER, Hukuk Fakültesi, Kuzey Çarşı Projesi, Abdi Sütçü Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve Sağlıklı Yaşam Merkezi’nin inşaatları hızla devam etmekte olup birkaç ay içerisinde tamamlanacaktır. 190 yataklı ÇÜ Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Dr. Feyyaz etiz Onkoloji ve Hemotoloji Hizmet Binasının yapımına da başlanmış olup 2 yıl içerisinde tamamlanacaktır. Bölgemizin referans hastanesi konumundaki Balcalı Hastanesinin yapımı tamamlanan 35 odalı yeni ameliyathanesinin inşaatı tamamlanmış,  iç donanımları da tamamlanmak üzeredir. Bunlara ilaveten Balcalı Hastanesi yeni yoğun bakım üniteleri, Eczacılık Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi ve Eğitim Fakültesi binaları ile İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ek derslikler projeleri tamamlanmış olup 2017 yatırım bütçesinde yer almaktadır.”

Adana Valisi Mahmut Demirtaş ise konuşmasında darbe girişimine değinerek, 15 Temmuz darbe girişiminde milletin ve devletin kararlı duruşundan dolayı PKK, FETÖ ve DAEŞ gibi eli kanlı terör örgütlerinin planlarının boşa çıktığını ifade etti. Vali Demirtaş konuşmasına şöyle devam etti;

 

 

"Ülke olarak gerçekleştirdiğimiz başarılar bazı hainlerin kirli planlar yapmalarına neden olmuştur. 15 Temmuz gecesi FETÖ'nün darbe girişimine karşı yediden yetmişe her kesimden vatandaşlarımız vatanları için, bayrakları için, gelecek nesillere bağımsız bir ülke bırakmak gayesiyle gözlerini kırpmadan şehit ve gazi olmuşlardır. Sizlerden beklentimiz de milletimizin yaklaşık 1 asır önce yazdığı şanlı kahramanlık destanını ve aynı destanın 15 Temmuz'daki cismani tezahürünü hep diri tutmanızdır."

İlk Dersi Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu Verdi.

Açılış konuşmalarının ardından Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Senfoni Orkestrası ve öğrencileri bir dinleti sundu.

 

 

Dinletinin ardından Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Kalite Kurulu Kurumsal İş Değerlendirme Komite Başkanı Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu 2016-2017 yılının ilk dersini verdi. Tören Prof. Dr. Döğeroğlu’nun, “Yükseköğretimde Sürdürülebilir Gelişmenin Anahtarı; Kalite Güvencesi” sunumunun ardından Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar’in çiçek takdimi ile son buldu.

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi