Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

Akademik Aşama Yapan Öğretim Üyeleri İçin Tören Düzenlendi

 

 

Adana (ÇÜHM) -

16.04.2018

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Rektörlüğü tarafından, akademik aşama kaydeden ve kadroya atanan öğretim üyeleri için tören düzenlendi. Törende konuşan Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar, Çukurova Üniversitesi geçtiğimiz 45 yılda 164 bine ulaşan mezunu, bugün için 2.200’ü aşan akademik kadrosu ve 3.000’den fazla idari personeli ile çağdaş Türkiye’nin gelişim sürecine önemli katkılarda bulunmaktadır.” dedi.

Çukurova Üniversitesi Mithat Özsan Amfisi’nde yapılan Akademik Aşama, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Kürsüye çıkan Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar, son iki yıl içinde akademik aşama yapan ve akademik unvanına uygun kadroya atanan öğretim üyelerini kutladığını ifade etti.
Çukurova Üniversitesi’nin, ülkemizin yer aldığı bu zorlu coğrafyada nitelikli işgücü üretme, bilimsel ve teknolojik gelişmeye katkı sunma sorumluluğunun bilincinde olarak, sürekli gelişimi ve dinamizmi kendisine amaç edindiğini vurgulayan Rektör Prof. Dr. Kibar konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Ülkemize daha çok hizmet etmek, eğitim ve araştırma standartlarımızı gelişen dünya koşullarıyla uyumlu hale getirmek için gayretle çalışmaktayız. Ötekileştirmeden, farklılıkların zenginliğimiz olduğu bilinciyle Çukurova Üniversitesi Ailesi olarak çağdaş bilimin ışığında yürümeye, sahip olduğumuz değerleri daha da geliştirerek kendimizi sürekli yenilemeye devam edeceğiz. Sizlerle birlikte yapacağımız çalışmalarla, daha güçlü ve kararlı olarak sorunları çözmek ve yeni hedefler ortaya koyarak bunları gerçekleştirmek yönetim olarak hem stratejimiz, hem de görevimizdir.”

“Sorumluluğumuz çok büyük.”

“Sizlerin de ilgiyle takip ettiğinizi ve büyük bir heyecan duyduğunuzu bildiğim, YÖK’ün üniversitelerde misyon farklılaşması ve ihtisaslaşma projesi kapsamında yürüttüğü “Araştırma Üniversiteleri” aday listesinde yer almamız bizler için büyük bir gurur vesilesi olmuştur. Objektif kriterler çerçevesinde yapılan bu değerlendirmede, 112 devlet üniversiteleri arasında ilk 15’e girmemiz önemli bir başarıdır. Bu başarı hepimizin ortak gayreti ile ortaya çıkmış bir sonuç olup emeği geçen tüm personelimizi kutluyorum. Ancak bu sonuç, ilk fırsatta 10 Araştırma Üniversitesi arasına girebilmek için bize daha çok çalışma sorumluluğu da getirmektedir. Araştırma Üniversitesi belirlenmesinde değerlendirilen göstergeler; SCI indeksli yayın sayısı, uluslararası işbirliği ile yapılan SCI indeksli yayın sayısı, bilimsel yayın puanı, atıf sayısı, proje sayısı ve proje bütçesi, uluslararası işbirliği ile gerçekleşen proje fon bütçesi, doktora mezun sayısı, patent sayısı, TÜBA ve TÜBİTAK ödüllü öğretim üyesi sayısı, TÜBİTAK destekli TTO bulunup bulunmadığı ve YÖK 100/2000 Doktora Burs Programı katılımıdır.

 

Burada vurgulamak isterim ki, aday Araştırma Üniversitesi olarak, Çukurova Üniversitesi yalnızca araştırmada mükemmeliyeti amaçlamamakta, aynı zamanda eğitimde, bilginin üretimi, aktarımı ve paylaşımında da en iyiyi hedeflemektedir. Geçtiğimiz yıl başarı ile tamamladığımız Dış Değerlendirme sürecinden sonra daha iyisine ulaşmak için yapacaklarımızın ve iki yıl sonra gerçekleştirilecek araştırma üniversitesi yeniden değerlendirme sürecinin, Üniversitemize çok önemli kazanımlar sağlayacağına inanmaktayız.”

“YÖK’ün uluslararasılaşma misyonu yüklediği 20 üniversiteden biriyiz.”

“Bu yıl YÖK’ün uluslararasılaşma misyonu yüklediği 20 üniversiteden biri olarak seçilmemiz Üniversitemizin potansiyelini bir kez daha ortaya koymuştur. Bütün bu gelişmeler heyecan verici olmakla birlikte, vakit kaybetmeksizin özellikle uluslararası işbirlikleri ve proje sayılarımızı arttırmayı da gerektirmektedir. Çukurova Üniversitesi olarak Uluslararasılaşan Araştırma Üniversitesi anlayışıyla, güçlü araştırmacılar yetiştiren, dünya bilimine ve ülkenin kalkınmasına katkı sunan, bilim ve teknoloji alanında yönlendirici olan, araştırmada ve eğitimde cazibe merkezi haline gelen üniversite olmayı hedeflemekteyiz.  Bu anlayışla, Cumhuriyetimizin 100., Üniversitemizin ise 50. kuruluş yılında ulaşmayı hedeflediğimiz stratejilerin yer aldığı 2019-2023 Dönemi Stratejik Planımızı hazırladık ve Kalkınma Bakanlığı’na sunduk.”

“Son iki yıl içerisinde aşama yapan öğretim üyesi sayısı 274...”

“Çukurova Üniversitesi, geçtiğimiz 45 yılda 164 bine ulaşan mezunu, bugün için 2.200’ü aşan akademik kadrosu ve 3.000’den fazla idari personeli ile çağdaş Türkiye’nin gelişim sürecine önemli katkılarda bulunmaktadır. Üniversitemizde bugün itibariyle profesör, doçent ve doktor öğretim üyesi olarak görev yapan 1.030 öğretim üyesi, 434 öğretim elemanı ve 749 araştırma görevlisi olmak üzere, akademik personel sayımız 2.213’e ulaşmıştır. Bugün son iki yıl içerisinde aşama yapan 101 Dr. Öğretim Üyesi, 89 Doçent ve 84 Profesör kadrosuna atanan toplamda 274 Öğretim üyemize belgelerini sunuyoruz.”

Açılış konuşmasının ardından törende kadroya atanan öğretim üyelerine Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar tarafından belgeleri takdim edildi.

Törenin ardından aynı akşam Kayıkhane Tesislerinde kokteyl verildi. Akademik aşama yapan öğretim üyeleri ve eşlerinin katıldığı kokteylde Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar, eşi Doç. Dr. Filiz Kibar, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Halil Elekcioğlu, Prof. Dr. Seyhan Tükel ve Prof. Dr. Şeref Erdoğan davetlileri kapıda karşılayarak tek tek ilgilendi. Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar’ın hoş geldiniz konuşmasıyla başlayan kokteyl anı fotoğrafı çekilmesiyle son buldu.

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi