Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

Doğada Bir Güzellik Ölçütü: Altın Oran

 

 

Adana (ÇÜHM) -

14.06.2017

Prof. Dr. Fikri Akdeniz, Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) İstatistik Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin düzenlediği etkinliğe katıldı.

ÇÜ Akif Kansu Konferans Salonu’ndaki etkinlikte Çağ Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Fikri Akdeniz, “Doğada Bir Güzellik Ölçütü: Altın Oran” başlıklı sunum yaptı.

Konuşmasına güzelliğin tanımıyla başlayan Prof. Dr. Akdeniz, güzelliği çoğunluğun beğenisini yansıtan bir kavram olduğunu söyledi.

Doğada gerek canlılarda gerekse de bitkilerde rastlanılan güzelliklerin insanoğlunun doğayı anlamak uğruna geliştirdiği matematik diliyle nasıl tanımlanabildiğini anlatan Prof. Dr. Akdeniz, yanında getirdiği deniz canlılarına ait kabukları da dinleyicilere gösterdi.

Doğaya farklı bir açıdan matematikçi gözüyle bakıldığında doğadaki simetri, spiraller, Fibonacci sayıları ve altın oranın keşfedilebileceğini ifade eden Prof. Dr. Akdeniz’e konuşmasının sonunda, ÇÜ İstatistik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Genç tarafından bir teşekkür plaketi takdim edildi.

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi