Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

Asansörlere Hava Yastığı mı Geliyor?

 

 

Adana (ÇÜHM) -

26.11.2014

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Karakılçık, asansör kazalarının dünyanın her ülkesinde yaşanabildiğini söyledi.

Kazalara karşı teknik önlem alınmasının yanı sıra asansöre konulacak görsel ve yazılı talimatnamelerin de kazaları önleyebileceğine dikkati çeken Doç. Dr. Karakılçık, bu konuda televizyonlarda yayınlanacak kamu spotunun, halkı bilinçlendireceğini kaydetti.

Son dönemdeki asansör kazalarının genellikle kabine bağlı halatın kopmasıyla meydana geldiğini vurgulayan Doç. Dr. Karakılçık, "Halat kopmalarında, fiziksel olarak bakıldığında kabin içindeki bireyin üzerine etki eden kuvvet yok. Yani uzay boşluğundaki gibi bir durum meydana geliyor. Asansör yere çarptıktan sonra birey de kabinin içindeki tabana çarpıyor. Kabin standardının yükseltilmesiyle de kazaların önüne geçilebilir. Otomobillerde olduğu gibi kabinlerin içine hava yastığı yerleştirilebilir" dedi.

 

Kabin Düşerken Cenin Pozisyonu Alın

Kabinin düşmesi durumunda gösterilecek bazı reflekslerin de faydalı olabileceğini savunan ÇÜ Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Karakılçık, şunları aktardı:

"Sert, kırılgan iskelet yapısıyla korunan iç organlarımız yumuşak dokulu olduğu için darbeleri azaltmak amacıyla kaza anında duruş biçimi çok önemli. Dış darbeler esnetilerek, hem dış organlarımız hem de iç organlarımızın alacağı darbeler azaltılabilir. Kazada meydana gelebilecek yaralanmaları azaltmak için kabinde, bebeğin ana rahmindeki gibi cenin pozisyonunda durmak gerekir. Kabin düştüğü sırada kişi kendini mümkün olduğunca toplamalı ve küçülmelidir. Elleriyle başını, kollarıyla da vücudunu destekleyecek biçimde pozisyon alınabilir. Bu pozisyon, kazalarda yaralanma ve can kaybını kısmen azaltabilir."

 

 

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi