Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

Seyhan’daki Balık Ölümlerinin Sebebi “Yetersiz Oksijen”

 

 

Adana (ÇÜHM) -

09.12.2014

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) ile Adana Büyükşehir Belediyesi, Seyhan Nehri'ndeki balık ölümlerini önlemek için işbirliği yaparak çalışma başlattı. Çalışma sonunda hazırlanan raporda, Seyhan Nehri'nde eylüldeki balık ölümlerinin sebebinin sudaki oksijen yetersizliği olduğuna yer verilirken, ölümlerin önüne geçilebilmek için her iki kurumun ortak hareket etme kararı aldığı bildirildi.

 

Belediye Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı ile ÇÜ Su Ürünleri Fakültesi görevlileri eylül ayındaki balık ölümlerini araştırdı. Nehirden örnekler alınmasının ardından hazırlanan rapora göre, Seyhan Nehri’ne su giriş çıkışının yetersiz olması nedeniyle sudaki sıcaklık 30 dereceye ulaştı. Buna bağlı olarak toksik etki gösteren mavi-yeşil su yosununun baskın hale geldiği ve sayıca çok olduğu tespit edildi. Yosunların yoğun olması, sudaki oksijenin gece tüketilmesine yol açtığı ve balıklar için oksijeni yetersiz bir ortama zemin oluşturduğu belirlendi.

 
 

Nehirdeki Oksijen Miktarının Arttırılmasıyla Balık Ölümlerinin Önüne Geçilebilir

Raporda ayrıca nehrin temizlenip oksijen miktarının arttırılmasıyla balık ölümlerinin önüne geçilebileceği ifade edildi. Raporun, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 7. Bölge Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü, DSİ 6. Bölge Müdürlüğü, İl Planlama ve Koordinasyon Müdürlüğü, ASKİ Genel Müdürlüğü, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkililerine aktarılması için Büyükşehir Belediyesi'nde toplantı düzenlendi.

Toplantıda, balık ölümlerinin yıl boyunca takibinin yapılması ve önlem alınması için ortak hareket etme kararı alındı.

 
 

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi