Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

Marka Şehir Adana İmajı Güçleniyor;
ÇÜ Botanik Bahçesinin Bilime ve Halka Açılması İçin Yeni Bir Adım Daha Atıldı.

 

 

Adana (ÇÜHM) -

30.10.2014

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) kampus alanı içerisinde yaklaşık 200 dönümlük bir alanda kurulu bulunan Botanik Bahçesinin bilim dünyasına ve halka açılması için çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar kampus alanı içerisindeki Botanik Bahçesinin halka açılması için çalışma başlatılması amacıyla, İstanbul'da bulunan ve dünyanın sayılı botanik bahçeleri arasında yer alan Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi Müdürü ve beraberindeki heyeti Adana'ya davet ederek teknik incelemeler ve temaslarda bulunmuştu. Bu teknik incelemenin ardından yapılan çalışmalar doğrultusunda hazırlanan işbirliği protokolü Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar ve Ali Nihat Gökyiğit Vakfı (ANG) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nihat Gökyiğit tarafından imzalanarak yürürlüğe girdi.

Nihat Gökyiğit Vakfı İle İşbirliği Protokolü İmzalandı

Türkiye’nin en büyük botanik bahçesi olan Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi yetkilileri ve ANG (Ali Nihat Gökyiğit) Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nihat Gökyiğit, Çukurova Üniversitesi’ni ziyaret etti. Ziyaretin ardından Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar’la yaptıkları toplantıda, ÇÜ Botanik Bahçesinin ulusal ve uluslararası seviyeye getirilmesine destek olmak amacıyla işbirliği protokolü imzaladı.

 

Prof. Dr. Çakan: “Botanik Bahçeleri, Bulundukları Şehirlerin Marka Değerini Artırıyor.”

ÇÜ Senato Toplantı Salonu’nda gerçekleşen protokol törenine vakıf yöneticileriyle Çukurova Üniversitesi’nin ilgili kurum temsilcileri katıldı. Protokol töreni öncesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil Çakan Çukurova Üniversitesi Botanik Bahçesi hakkında kısa bilgiler verip, Botanik Bahçelerinin bulunduğu şehrin marka değerini artırdığına dikkat çekti. Bu kapsamda Çukurova Üniversitesi Botanik Bahçesinin, Ülkemizin ve dünyanın farklı yerlerinden getirilmiş, içinde her türlü bitkinin barındırıldığı, incelendiği, araştırıldığı, doğada nesli yok olma tehlikesi bulunan bitkilerin korunduğu, süs bitkilerinin yetiştirildiği, aynı zamanda eğitime, turizme ve halka açık bir hizmet alanı olacağını söyledi.

 

Prof. Dr. Kibar: “Botanik Bahçesi En Kısa Zamanda Bilime ve Halka Açılacak.”

Sunumun ardından Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar ve ANG Vakfı Yönetim Kurlu Başkanı Ali Nihat Gökyiğit işbirliği protokolünü imzaladı. Prof. Dr Mustafa Kibar protokolün ÇÜ ve Vakıf bünyesinde bulanan Botanik Bahçelerinin geliştirilmesinde bilimsel işbirliği, bitki materyali değişimi, personel eğitimi, ortak seminer ve konferanslar düzenleme konularını kapsadığını belirtti. Ayrıca, ÇÜ Botanik Bahçesinin bir an önce revize edilip geliştirilmesi ve halka açılmasına katkıda bulunmak amacıyla ANG Vakfı tarafından Çukurova Üniversitesi’ne 2.5 milyon TL nakdi bağış yapılacağı da belirtildi.
Prof. Dr. Kibar, Çukurova Üniversitesi Fahri Doktora unvanına sahip olan, ANG Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nihat Gökyiğit’in uzun yıllardır ÇÜ Botanik Bahçesine gösterdiği ilgi ve desteğe teşekkür etti.

 

 
 

İlk Fidanlar Toprakla Buluştu

Protokol töreninden sonra Botanik Bahçesinde incelemelerde bulunan Prof. Dr. Mustafa Kibar, Ali Nihat Gökyiğit ve beraberindekiler, Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesinden getirilen fidanları Çukurova Üniversitesi Botanik Bahçesine dikerek, protokol kapsamındaki işbirliğinin ilk simgesel adımlarını attı.

 
 

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi