Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

Kuraklık Buğdayda Verimi Yüzde 80 Düşürdü

 

 

Adana (ÇÜHM) -

22.07.2014

Ülke geneli ilkbahar mevsiminde yaşanan kuraklık ve don, buğday verimini vurdu. Geçtiğimiz yıl dönümüne 600 kilo buğday veren sulanabilir bölgelerde, bu sene verim yüzde 50 azaldı. Kıraç alanlardaki kayıp ise yüzde 80'leri buldu.

Bu sene ilkbahar mevsiminde yaşanan kuraklık ve ardından da mart ayı sonunda etkili olan don nedeniyle buğday veriminde büyük düşüş yaşandı. Hasat mevsiminin sonunda elde edilen veriler, zararın boyutlarını ortaya koydu.
Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Özkan, bu sene buğday veriminin çok düştüğünü belirterek, özellikle kırsal kesimlerde verimin başabaş çıkmasının büyük başarı olduğunu dile getirdi.

Prof. Dr. Hakan Özkan: “Buğdayı Kuraklık Öldürdü, Don da Vurdu”

2014 yılının başında ülke genelinde bir kuraklık olduğunu ve yağmur sıkıntısı yaşandığını hatırlatan Prof. Dr. Özkan, buğday başak dolduracak vakte geldiğinde ise don yaşandığını belirtti. Bu durumun verim kaybına neden olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Özkan, “Mart sonu nisanın başlarına doğru bir don yaptı. O don da çiçekleme dönemine geldiği için polenleri öldürdü. Başaklar var, ama dane yok içinde, boş. O yüzden tarlaya baktığınızda başak yoğunluğu görüyorsunuz, iyidir diyorsunuz, hasat ediyorsunuz, çok kötü durumdalar. Yani buğdayı kuraklık öldürdü, don da vurdu.” dedi.

“Bazı Bölgelerde Verim Yüzde 100 Düşük.”

Kuraklığın boyutlarını Üniversitenin uygulamalı tarım alanlarında tespit edebildiklerini anlatan Prof. Dr. Özkan, "Sulanabilir alanlarda verim dönümü yaklaşık 300 kilo. Kıraç alanlarda ise oldukça kötü, 40-50 kiloya kadar düştü. Geçtiğimiz yıl aynı yerlerde sulanabilir alanlarda 600 kilo, kıraç, sulanamayan alanlarda ise 300 kiloydu. Verim kaybı sulanabilir alanlarda yüzde 50, sulanamayan, kıraç alanlarda ise yüzde 80’lere ulaştı. Bu rakamlar Çukurova için geçerli, özellikle köylerin olduğu yerler, İç Anadolu’da bu rakamlar daha da fazla olacaktır. Hatta bazı yerlerde yüzde 100’e bile çıkabiliyor." diye konuştu.

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi