Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

Çukurova Üniversitesi 57. Alay Şehitleri Camii’nin İnşaat Çalışmaları Devam Ediyor…

 

 

Adana (ÇÜHM) -

18.03.2016

ÇÜ 57. Alay Şehitleri Camii’nin Kubbesi, Çanakkale Zaferi’nin 101. Yıldönümünde Yerine Yerleştirildi.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) 57. Alay Şehitleri Camii’nin inşasında sona doğru yaklaşılıyor. Caminin kubbesi dev vinçler aracılığı ile yerine yerleştirildi. Çanakkale Zaferi’nin 98. yıldönümünde temeli atılan ÇÜ 57. Alay Camii tamamlanınca, Sabancı Merkez Camii’nden sonra ikinci en büyük camii olma özelliğine sahip olacak. Camii’nin içerisinde ayrıca 2 katlı kültür merkezi ve dersliklerde bulunacak.

Çukurova Üniversitesi yerleşkesi içerisinde İlahiyat Fakültesi yanına inşa edilen caminin adının belirlenmesinde, 57. Alay Sancağı'nın İlahiyat Fakültesi'ne getirilmesi etkili olmuştu. Öğrencilerin bu sancağın Fakülteye getirilmesinden sonra Caminin ismini ‘57. Alay Şehitleri Camii’ koydukları ibadet alanında hummalı çalışmalar devam ediyor.

Çukurova Üniversitesi 57. Alay Şehitleri Camii’nin Kubbesi Tamamlandı.

Farklı mimarisi ile dikkat çeken Çukurova Üniversitesi 57. Alay Şehitleri Camii’nin kubbesi Şehitleri Anma ve Çanakkale Deniz Zaferinin 101. Yıldönümünde dev vinçler aracılığıyla yerine yerleştirildi. 8 köşe çelik konsorsiyumun alt kısmına keresteler döşenerek demir bağlantıları yapılacak ve beton dökme işlemine geçilecek. Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar’ın yakından takip ettiği çalışmalar öğrenciler tarafından da ilgi ile izlendi.   

Rektör Prof. Dr. Kibar: "Sadece Cami Değil Çok Yönlü Bir Kültür Merkezi Oluşturuyoruz."

Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, ÇÜ 57. Alay Şehitleri Camii'nin sadece bir ibadet alanı değil bir kültür merkezi olarak da faaliyet göstereceğini vurguladı. Rektör Prof. Dr. Kibar, "Camimiz bünyesinde panel, sempozyum gibi etkinliklerin yapılacağı 500 kişilik bir amfi, öğrencilerimizin hat, tezhip, ebru ve ney gibi sanat faaliyetlerini yürüteceği atölyeler, sergi salonları, dini musiki ve Kur’an-ı Kerim çalışmalarının yapılacağı derslikler de bulunacak." dedi.

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi