Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

ÇÜ Tıp Fakültesi, Özgecan Anısına “Cinsel Şiddet” Paneli Düzenledi

 

 

Adana (ÇÜHM) -

23.02.2015

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi “Tıpta İnsan Bilimleri Etkinlikleri” çerçevesinde geçtiğimiz günlerde hunharca katledilen Özgecan Aslan anısına “Cinsel Şiddet” konulu panel düzenlendi.

Şiddet Olgularında Hekim Sorumluluğuna Dikkat Çekildi.

ÇÜ Tıp Fakültesi Hippokrat Konferans Salonu’nda düzenlenen ve ÇÜ Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurdan Evliyaoğlu’nun oturum başkanlığını yaptığı panelde “Neden Şiddet ve Şiddet Olgularında Hekim Sorumluluğu” konulu sunumu Adli Tıp Ana Bilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Necmi Çekin gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Çekin ayrıca geleceğin doktorlarına şiddet, kadına yönelik şiddet, dünya kadın konferansı eylem platformu ve Pekin Deklarasyonu’nda kadına yönelik şiddet, cinsel şiddet, şiddetin suç nedenleri ile hekimlerin sorumlulukları hakkında bilgi verdi.

 

“Cinsel Saldırıların %20-25’i Ensest”

ÇÜ Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Özge Metin de, “İstismarcı ya da Mağdur Olmak” adlı sunumunda, ergenlerin %12 ila 21’inin, erkeklerin %14.2’sinin, kadınların ise %32.3’ünün, tüm kadınlar arasında %15 ila 33’ünün cinsel istismara maruz kaldığının görüldüğünü belirterek cinsel saldırıların %20 ila 25’inin ise ensest olduğunu söyledi.

 

 

Doç. Dr. Tahiroğlu Vaka Deneyimlerini Anlattı

ÇÜ Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşegül Yolga Tahiroğlu ise  “Çukurova Üniversitesi Deneyimleri” adlı sunumunda ise bugüne kadar kendilerine gelen vakalardan örnekler aktardı.

Panelin sonunda öğretim görevlileri ve öğrencilerin birçok sorularına yanıt veren akademisyenlere katılımları ve katkıları için ÇÜ Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Recep Tuncer tarafından birer teşekkür belgesi verilirken panel anı fotoğrafı çekimiyle son buldu.

 
 

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi