Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

Tiyatro, Müzik, Gölge Oyunu ve Röportajlarla Çocuk Haklarının Önemine Dikkat Çektiler

 

 

Adana (ÇÜHM) -

08.01.2015

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Okul Öncesi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı’nda dersler, alışılageldik yöntemlerinin dışında uygulamalı ve öğretici tekniklerle işleniyor. Teorik olarak ders anlatmak yerine ders konusunu güncel yaşamla birleştiren Öğretim Görevlisi Dr. Şule Erden “Çocuk Hakları Sözleşmesinin 25. Yılı” kapsamında öğrencileri ile birlikte farklı bir çalışma gerçekleştirdi.

Öğretim Görevlisi Dr. Şule Erden Psikolojik Danışma ve Rehberlik 1. sınıf öğrencilerine çocuk hakları konusuna dikkat çekmek ve kamuoyu oluşturmak için uygulamalı ders konuları verdi. Çocuk haklarına bakış açısını kimi öğrenciler tiyatro ile kimi de kendi yaptığı özgün müzikle anlattı. Akif Kansu Konferans Salonu’nda gerçekleşen dersteki sunumlar eğlenceli olduğu kadar, zaman zaman da duygusal anların yaşanmasına neden oldu.

 

“Çocuk Hakları ve İstismar”  Konusunda Eğitim Vererek Gözlem Yaptılar

Bu sunumlardan en dikkat çekicilerinden biri, öğrencilerden oluşan bir grubun ilkokul öğrencilerine verdiği “Çocuk Hakları ve İstismar” konulu eğitim oldu. Çocukları bilinçlendirmek için okulların ilkokul kademesinde eğitim gören 3. ve 4. sınıf öğrencilerden oluşan toplam sekiz sınıfta Çocuk Hakları ve İstismar konulu eğitim veren öğrenciler, verilen eğitimde yaptıkları gözlemleri rapor haline getirerek arkadaşlarıyla paylaştı.

Çocuk Gelinlerle, İşçi Çocuklarla Röportaj Yapıp Dergi Yayınladılar

Ders kapsamında bazı öğrenciler ise kendi imkânları dâhilinde çocuk haklarına dikkat çeken bir dergi hazırladı. Öğrenciler hazırladıkları  “Haklıyız”adlı derginin tanıtımını yaparak çocuklara hediye etti. Öğrenciler çıkardıkları bu dergide, işçi, sokakta çalışan, kronik hastalığı olan, fiziksel engelli çocuklarla ve çocuk gelinlerle röportajlar yaparak kamuoyu oluşturmaya çalıştı. Yapılan röportajların ayrıca basın yayın organlarında yer alması sağlanarak kamuoyu bilinçlendirildi. Öğrenciler bu çalışmalarından kesitleri arkadaşlarıyla paylaşarak bir sunum gerçekleştirdi.  

 
 

Müzik ve Tiyatro Eşliğinde Çocuk Haklarını Anlatılar

Kültür sanat alanında yeteneği olan bir grup öğrenci ise çocuk hakları sunumunu bu konuyu anlatan gölge oyunları ve tiyatro gösterimiyle sundu. Müziğe yeteneği olan öğrenciler de çocuk haklarıyla ilgili, söz ve bestesinin kendilerine ait olan şarkıları koro eşliğinde seslendirerek programda yer aldı.

Hocalarından Tam Not Aldılar

Öğretim Görevlisi Dr Şule Erden’den tam not alarak sunumlarını tamamlayan öğrenciler çekilen anı fotoğrafı ile etkinliklerini sonlandırdı.

 

 

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi