Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

Çocuk Kongresi Proje Yarışması Çukurova Üniversitesi'nde Gerçekleştirildi

 

 

Adana (ÇÜHM) -

29.04.2013

UNESCO  Türkiye Milli Komisyonu, Adana Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü,  Adana Bilim ve Sanat Merkezi , Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi,  Adana Esnaf  ve Sanatkarlar  Odaları Birliği tarafından gerçekleştirilen "Somut Olmayan Kültürel Mirası Somutlaştırmak Çocuk Kongresi I. Bilim ve Sanat Merkezi  Öğrencileri Arası Sosyal Bilimler Proje Yarışması" Çukurova Üniversitesi  Mithat Özsan Amfisinde gerçekleştirildi.

Teknolojik gelişmeler, kültür değişmeleri  ve küreselleşen dünyanın bir olgusu olarak ortaya çıkan kitle kültürü, insanlığın binlerce yıllık sözel kültürel belleğinde korunan büyük bir kültürel birikimi yok etmektedir.  Bu birikim, UNESCO tarafından somut olmayan kültürel miras olarak adlandırılmakta ve gelecek kuşaklar için korunması gereken kültür varlığı olarak  tanımlanmaktadır.

I. Bilim ve Sanat Merkezi  Öğrencileri Arası Sosyal Bilimler Proje yarışmasına, Vali Yardımcısı Mehmet Ali Özkan, Çukurova Üniversitesi Rektörü  Prof.Dr.Musatafa Kibar,  Adana İl  Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Selamet, Esnaf ve Sanatkarlar odası Başkanı  Kazım  Barışık katıldı.

 

Adana Vali Yardımcısı  Mehmet  Ali  Özkan,  kongrede bulunan çocuklara Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramlarını kutladı. Özkan, "bu çocuk kongresinde arkadaşlarımızın heycanı bizi de sardı" dedi. Özkan, Çocuk kongresini  Adana'da ağırlamaktan mutlu olduklarını belirterek, Adana okuma yazma açısından 2012 yılının başına kadar 67. sıradayken, çalışmalarımız sonucunda 25. sıraya getirdik dedi.


Çukurova  Üniversitesi  Rektörü Prof.Dr. Mustafa Kibar, yarışmacıların 19 değişik ilden gelen, 20 bilim ve Sanat Merkezi'ne devam eden  50 üstün yetenekli öğrenciden oluştuğunu ve 36 adet  proje hazırladıklarını ifade  etti.
Tören sonunda yapılan değerlendirmelerle birinciliği "Yenir mi  Yenmez mi" adlı projesiyle Büşranur Seven ve Ahmet Enes Ataş adlı  öğrenciler elde etti.İki  gün süren Çocuk Kongresi Proje yarışması öğrencilerin yaptığı dans gösterileri ile sona erdi.

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi