Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

Çukurova Üniversitesi Adana Halk Kültür Evi’nde “Harp Edebiyatı” Konuşuldu…

 

 

Adana (ÇÜHM) -

08.07.2015

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Türkoloji Araştırma Merkezi bünyesinde bulunan Adana Halk Kültür Evi’nde, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Bedri Aydoğan ‘Harp Edebiyatı’ konulu sunum gerçekleştirdi.

ÇÜ Türk Dili edebiyatı Öğretim üyesi ve Türkoloji Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Deniz Abik’in yaptığı açılış konuşmasının ardından kürsüye Yrd. Doç. Dr. Bedri Aydoğan’ı davet etti.

Harp Edebiyatı ve Ömer Seyfettin

ÇÜ Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bedri Aydoğan, Çanakkale Savaşlarının 100. Yılı dolayısıyla bu görkemli başarıyı anıp, tarihi bilgiler vererek konuşmasına başladı. Doç. Dr. Aydoğan, Çanakkale Savaşlarında bir Harp Edebiyatı oluştuğundan söz ederek, bu edebiyat türü ile ilgili bilgiler verdi.

Savaşlar başladığında askerin moralini düzeltmek için, içinde ressam, sinemacı, şair, yazar ve gazetecilerin bulunduğu bir edebi sanat kurulunun oluşturularak cepheye gönderildiğini ve sanatçıların siperlere girerek gözlemler yaptıklarını hatırlatan Yrd. Doç. Dr. Aydoğan, ”Kurul üyesi sanatçıların cephede gördükleri tüm gerçekleri coşkulu bir biçimde anlatması, izlenimlerini edebi ürünlere dönüştürmesi vasıtasıyla askerin moralinin yüksek tutulması sağlanmış, savaşlarda büyük başarılar elde edilmesine katkıda bulunulmuştur. Sanat kurulunda bulunan Türk Edebiyatı’nın önde gelen hikâye yazarı Ömer Seyfettin’i anmamak mümkün değil.” şeklinde konuştu.

Etkinlik, Merkezi Müdürü Prof. Dr. Deniz Abik tarafından Yrd. Doç. Dr. Bedri Aydoğan’a teşekkür belgesi takdim edilmesiyle sona erdi.

 

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi