Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

‘İlim Yolu’ Trafiğe Can Verecek…

 

 

Adana (ÇÜHM) -

19.04.2017

Çukurova Üniversitesi’ne (ÇÜ) erişim noktasında yetersiz kalan Mithat Özsan Bulvarları’nın iyileştirilmesi ve alternatif yolların yapılması için Çukurova Üniversitesi Yönetim Kurulu gerekli çalışmaların yapılması için karar aldı.

Çukurova Üniversitesi Yönetim Kurulu, başta üniversite yolu olmak üzere bölge ve kent trafiğini de rahatlatacak önemli bir projenin gündem maddesiyle toplandı. Yeni bulvarların yapımı konusunda arazi tahsisi gündemi için bir araya gelen ÇÜ Yönetim Kurulu Üyeleri, Adana Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sinan Gül ve belediyenin ilgili birim yöneticileri sunum yaptı.

Mithat Özsan Bulvarı’nın Şerit Sayısı Yükseltilecek, Yeni Bulvarlar Yapılacak.

Üniversiteye erişim aksları üzerinde araç sayımlarına göre bulvar üzerinden, en yoğun saatlerde 5 bin 672 aracın geçtiğini saptayan Adana Büyükşehir Belediyesi ilgili birim yöneticileri ile Çukurova Üniversitesi Yönetimi yaptıkları ortak çalışmayla, Mithat Özsan Bulvarları’nın şerit sayısının artırılması ve yeni bulvarların yapımı için arazi tahsisi yapılması kararlaştırıldı.

Rektör Prof. Dr. Kibar: “Bölgenin Trafik Sorununu Çözecek.”

Konuyla ilgili açıklama yapan Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar, Üniversitenin kentin kuzeyinde gelişme koridoru içerisinde kaldığını hatırlatarak, konut alanları, resmi kurum, sağlık ve eğitim tesisi gibi yatırımların bölgede hızla devam etmesiyle oluşan nüfus artışının Mithat Özsan Bulvarları’nda ulaşımda sorun yarattığını söyledi.

“Geçki İle İlgili En Uygun Alan Seçildi.”

Konunun çözümü için Büyükşehir Belediyesi bürokratlarıyla görüşmeler neticesinde yeni bulvarların yapımı için projelendirme yaptıklarını ifade eden Prof. Dr. Kibar şunları kaydetti;

“Bu bölgede yapılması planlanan projeler uygulandığında, yaşanacak olası trafik yoğunluğu nedeniyle oluşturduğumuz projeyle Üniversiteye erişimi artırmak ve trafik yükünü azaltmak amacıyla Adana Büyükşehir Belediyesi ile Mithat Özsan Bulvarı’na alternatif bir geçki üzerinde çalışmalar yaptık. Alternatif geçki, kuzey-güney aksında toplamda 4 kilometre uzunluğunda 35 metre genişliğinde, iki üniversiteyi birbirinden ayıran transit bir hattır. Geçki ile ilgili arazi çalışmaları, mülkiyet, eğitim, kullanım ve toprak kalitesi araştırmaları yapılarak en uygun alan seçildi.”

Alternatif Geçkinin Adı “İlim Yolu…”

Alternatif geçkiyle Çevre Yolu’nun kesişim noktasında Adana Büyükşehir Belediyesi’nin Köprülü Kavşak Projesi’nin başladığını, Mithat Özsan Çevre Yolu ile Çatalan Yolu üzerinde bütüncül bir sağlıklaştırma projesi yürütüldüğünü de hatırlatan Prof. Dr. Kibar, projenin tamamlanmasıyla Mithat Özsan Bulvarı, Çevre Yolu, Kozan Caddesi, Çatalan Yolu, Yasemin Caddesi ve alternatif geçkinin hiyerarşik bütünlüğünün sağlanmasıyla bölgeye erişimin ve trafik sorunun ortadan kalkacağını söyledi.

4 Ayrı Bulvar Projesi Hayata Geçecek.

İlim Yolu’nun yanı sıra 2x2 yani 4 şerit olan Mithat Özsan Bulvarı’nın yeni projeyle şerit sayısı artırılarak 2x3 şeklinde 6 şeride yükseltileceğini de bildiren Prof. Dr. Kibar, ÇÜ Anaokulu’ndan Sarıçam Polis Merkezi’ne kadar 2.200 metre uzunluğunda 30 metre genişliğinde yeni bir bulvarın yanı sıra, yine 30 metre genişliğinde otoyola paralel gidecek bir de yan yol yapılacağını ifade etti.

ÇÜ Yönetim Kurulu Üyeleri Oybirliği İle Kabul Etti.

Alternatif geçkinin isminin ise İlim Yolu olarak adlandırıldığını belirten Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar, Adana Büyükşehir Belediyesi’nin ilgili birim yöneticileri Çukurova Üniversitesi Yönetim Kurulu’na sunumunun ardından arazi tahsisi ile ilgili maddeyi ÇÜ Yönetim Kurulu Üyelerinin oylarına sundu. Madde oy birliği ile kabul edildi.

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi