Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

Çukurova Üniversitesi Deri El Sanatları Festivali Düzenliyor.

 

 

Adana (ÇÜHM) -

19.10.2015

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Kültür Müdürlüğü 21-23 Ekim tarihleri arasında bir ilki gerçekleştirerek 14 üniversiteden 17 akademisyenin katılımı ile “Deri El Sanatları Festivali” gerçekleştirecek.

Çukurova Üniversitesi Kültür Müdürlüğü tarafından düzenlenen festival ile ilgili bilgi veren Öğretim Görevlisi Serdar İnözü farklı üniversitelerden akademisyenler, ustalar, zanaatkâr ve sanatçıların katılımı ile bir ilke imza atacaklarını söyledi.  


14 Üniversiteden 17 Akademisyen Katılacak

Anadolu’nun her bir köşesinde Deri El Sanatlarının günümüze kadar aile boyu yaşatmaya çalışan birbirinden değerli usta/zanaatkâr ve sanatçıların yanı sıra, pek çok akademisyenin de bu alanda araştırmalar yaparak, yazdıkları makaleler ve verdikleri eğitimler ile Deri El Sanatının yaşatılması için yoğun çaba sarf ettiğini belirten Öğretim Üyesi İnözü şunları kaydetti;

“Çukurova Üniversitesi olarak Deri El Sanatları alanında faaliyet gösteren, akademisyen, usta/zanaatkâr ve sanatçıları ve bir araya getirerek söyleşiler, sergi ve atölye çalışmalarından oluşan bir proje gerçekleştirilmesinin ülkemiz için büyük bir kazanç olacağı kanaatini oluşturdu. Bu kapsamda Türkiye genelinde Deri El Sanatları alanında çalışmalar yapan ilgili kişilere ulaşılarak festivalimize davet ettik. Büyük bir memnuniyet ve istek ile davetimizi kabul eden 14 üniversiteden 17 akademisyenle Kültür Bakanlığı Geleneksel El Sanatları SOKÜM sanatkarlarının katılımları ile Deri El sanatları Festivali’ni düzenliyoruz.”

Türkiye’de Bir İlk…

“Akademisyen, usta/zanaatkar ve sanatçıların birbirleri ile paylaştıkları akademik bilgiler, geleneksel dokunuş, deneyim ve tecrübelerin bir sonraki nesillere aktarılması, ülkemiz için büyük bir kazanç ve gurur verici bir çaba olarak görüyoruz. Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilecek olan bu festivalimize destek veren tüm akademisyen, usta ve sanatçılara katılım ve katkılarından dolayı teşekkür ederiz. Deri El Sanatları alanında faaliyet gösteren ve ilgi duyan tüm sanatseverleri festivalimize davet ediyoruz.”

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi