Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

Hemşireyken Yardımcı Doçent Oldu
Türkiye’nin En Genç Hemşire Doçenti Çukurova Üniversitesi’nde

 

 

Adana (ÇÜHM) -

08.10.2014

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Hemşirelik Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Evşen Nazik 30 yaşından önce hemşireyken akademik kariyerini tamamlayarak en genç Hemşire Doçent olma unvanına kavuştu.

Hemşirelik birey, aile ve toplumun sağlığını koruma, geliştirme, bozulan sağlığı yeniden kazanma ve rehabilitasyonunu sağlama amacıyla hizmet veren bir meslek gurubu. Hemşireler bu hizmeti bakım verme, yönetim, eğitim, araştırma ve danışmanlık gibi rolleri ile gerçekleştiriyor. Ancak Çukurova Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu yönetim kadrosunda yer alan Evşen Nazik, hemşire ve yönetici olmanın yanı sıra bir de akademik kariyer yaparak Türkiye’nin en genç hemşire doçenti unvanına sahip oldu.

Hemşireyken Akademik Kariyer Yaptı

1981 Trabzon doğumlu olan Yrd. Doç. Dr. Evşen Nazik ilkokul, ortaokul ve liseyi Trabzon’da tamamladıktan sonra Gazi üniversitesi Çorum Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü’nden 2001 yılında mezun oldu. 2005 yılında Atatürk Üniversitesi Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalında Yüksek Lisans, 2009 yılında aynı anabilim dalında doktora eğitimimi tamamlayan Türkiye’nin en genç Hemşire Doçenti Unvanına sahip akademisyeni Evşen Nazik,  Atatürk Üniversitesi Erzurum Sağlık Yüksekokulu ve Çukurova Üniversitesi Adana Sağlık Yüksekokulu’nda araştırma görevlisi olarak görev yaptı. Yrd. Doç. Dr. Nazik, 2011yılında ise Türkiye’nin en genç hemşire doçenti oldu.

“Kadın Olmanın Önemini Kavradım”

Akademik kariyeri ile ilgili bilgi veren Yrd. Doç. Dr. Evşen Nazik, hemşirelik bölümünde okurken, kadın olmanın önemini daha iyi anlayarak ikinci sınıfta bu alanda akademisyen olmaya karar verdiğini söyledi.
Yrd. Doç. Dr. Nazik şunları kaydetti;

“Üniversitede hemşirelik bölümü 2. sınıfta iken akademisyen olmaya karar vermiştim. Doğum, kadın sağlığı ve hastalıkları hemşireliği dersini alırken kadın olmanın önemini, değerini daha iyi kavradım. Bu derste kendimi mutlu hissediyor ve ders çalışırken keyif alıyordum. Yurtta arkadaşlarımla, evde annemle, kardeşlerimle, akrabalarımla bilgilerimi paylaştıkça faydalı olduğumu hissediyordum. Mezun olmadan bu dalda uzmanlaşmak istediğimi fark ettim. Daha sonra lisansüstü eğitim için Atatürk Üniversitesi’ne başvurdum. Nedenini bilmiyordum ama hep 35 yaşından önce Doçent olmak istiyordum. Sanırım hedefi olunca, ona ulaşmak için elinden geleni yapabiliyor insan.”

 

Yrd. Doç. Dr. Nazik: “Kadın Kanserleri Konusunda Bilimsel çalışmalar Yapmak İstiyorum.”

Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Anabilim dalında yüksek lisans ve doktorasını tamamlayan Yrd. Doç. Dr. Nazik, yüksek lisans tezinde gebelerin gebelik süresince yaşadıkları yakınmalarla baş etme yöntemlerini araştırdığını, doktora tezinde ise hemşirelikte bakım modellerinden biri olan, Orem’in öz bakım modelini kullanarak doğum sonu bakımı verdiğini söyledi. İlk doğumunu yapan 63 kadını 7 hafta boyunca evlerinde takip ettiğini anlatan Yrd. Doç. Dr. Nazik, lisansüstü eğitimimde gebelik ve doğum gibi konularla ilgilendiğini, şu anda ise jinekolojik kanserlerin ilgisini çektiğini ve bu alanda daha fazla bilimsel çalışmalar yapacağını ifade etti.

 

 

 

“Her İki Cinste Hemşire Olabilir”

Günümüzde profesyonellik yolunda ilerleyen hemşirelik mesleğinin geçmişte sadece kadınlar tarafından yapılmış olmasının zorluklarının yaşandığını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Evşen Nazik,   2007’de yapılan düzenlemelerle erkeklerin yasal olarak hemşirelik mesleğinin bir üyesi olduğunu ifade etti. Yrd. Doç. Dr. Nazik; “Dünyada ve ülkemizde hemşirelik, yalnızca kadınlara özgü bir meslek olmaktan çıktı ve bu duruma paralel olarak karma bir meslek olması konusunda istek ve eğilimler de giderek yaygınlaştı. Erkek hemşirelerin toplumdaki hemşirelik imgesini değiştirerek,mesleğin gelişimini olumlu yönde etkilediğini düşünüyorum.” dedi.

 
 

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi