Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

Dondurma Sadece Yaz Aylarında Değil, Kışın da Tüketilebilir…

 

 

Adana (ÇÜHM) -

05.08.2015

Dondurma Tüketimiyle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar…

Yaz aylarında serinlemek ya da ferahlamak için aklımıza ilk gelen gıdalardan biri olan dondurma hakkında doğru bilinen yanlışları konunun uzmanı Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Güven açıkladı… Prof. Dr. Güven, yaz aylarının vazgeçilmezi olan dondurmanın kışın da tüketilebileceğini söyleyerek, “Dondurma değil, hijyenik koşullarda üretilmeyen dondurma insanı hasta eder.” dedi.

Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Güven süt tüketiminde olduğu gibi dondurma tüketiminde de ülkemizin çok gerilerde olduğuna dikkat çekerek, dondurmanın yaz kış tüketilebilecek bir ürün olduğunu söyledi. Dünyada dondurma tüketiminde Yeni Zelanda ve ABD’nin ilk sırada yer aldığını hatırlatan Prof. Dr. Güven, kişi başına düşen dondurma tüketiminin bu ülkelerde 25 litreyi bulduğunu açıkladı.

Yeni Zelanda ve ABD’de Kişi Başı Yıllık 25 Litre Tüketirken, Türkiye’de Sadece 4 Litre Tüketiliyor

Soğuk iklimin hâkim olduğu Kuzey Avrupa ülkelerinde bile dondurma tüketiminin 20 litreye kadar çıkabildiğini açıklayan Prof. Dr. Güven ülkemizde ise yıllık kişi başı sadece 4 litre dondurma tükettiğimizi belirtti. Prof. Dr. Güven açıklamasına şöyle devam etti;

 

 

“Ülkemizde yıllık dondurma tüketimi kişi başı daha yeni 4 litre oldu. O da 2000 yılına kadar kişi başı yıllık tüketim 1 litre civarında iken son yıllarda tüketimde artma var. Tabi bunun nedeni reklamlar, çeşitli tatlarda değişik çeşnilerle dondurmaların üretilmesi. Dondurma tüketimi tabi ki yazın daha fazla oluyor. Bu kesin… Nedeni de hava sıcak. İnsanlar ferahlama ihtiyacı duyuyor. Sonbahar ve kış aylarında bu 4 litrenin ancak yüzde 5’i yüze 10’u tüketiliyor. Oysaki dondurma yaz kış yenecek bir ürün. Kışın dondurma tüketilmemesinin nedeni de aileler. Kışın çocuklarına dondurma yedirmez. Dondurma almaz anne babalar. Derler ki “hasta olursun.”

 

 

“Dondurma Tüketimi Giderek Artıyor”

Dondurmanın soğuk su bile içemeyen çok hassas kişiler hariç herkes tarafından kış aylarında da hasta olmadan tüketilebileceğine değinen Prof. Dr. Mehmet Güven dondurmanın nasıl ve hangi şartlarda tüketilmesi gerektiğini şu şekilde açıkladı;

“Sağlıklı koşullarda üretilmiş dondurma insanı kış aylarında hasta etmez. Tabi ekmek gibi parça parça yememek koşuluyla. Yapılan çalışmalar gösteriyor ki dondurma boğazdan geçerken su sıcaklığında 17 derece oluyor. Mideye inene kadar da 36 dereceyi buluyor. Yani soğukluğun getirdiği bir zarar yok.  Çok hassas bünyeler hariç… Neden dondurma yiyenler genellikle hasta olur? Bademcikleri şişer? Dondurma ilk olarak ağzımızda çözülür. Çözüldüğü zamanda mideye gitmeden öncede ilk yapıştığı yerler bademcikler. Boğaz mukozası. O hasta yaparsa yapar. Dondurma bir kere pastörize sütten üretilecek. Üretimin her aşamasında paketleme, satış, dağıtımda, tüketiciye ulaşana kadar hijyenik koşullarda olacak. Bu durumlarda rahatlıkla her ay tüketebilirsiniz, bunun yazı kışı yok.”

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi