Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

ÇÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Tarafından “3. Uluslararası 7. Ulusal Ebelik Öğrencileri Kongresi” Düzenlendi.

 

 

Adana (ÇÜHM) -

02.05.2016

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü “Ebeler Geleceği Şekillendiriyor” sloganı adı altında 3. Uluslararası 7. Ulusal Ebelik Öğrencileri Kongresi düzenledi.

ÇÜ Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen kongre, saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı’nın okunması ve açılış konuşmalarıyla devam etti.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Kongre Başkanı Gülçin Meliha Gül, ebeler için lisans eğitimi kadar bilimsel etkinliklerinde önemli olduğunu söyledi. Kongre Eş Başkanı Doç. Dr. Yusuf Kenan Dağlıoğlu ise kongre hakkında bilgi vererek 4 konferans, 7 oturum, eş zamanlı sözel ve poster bildirilerinin kongrede katılımcılara sunulacağını söyledi.

 

“Türkiye’de 58 Bin Ebeden Sadece 3 Bin 500’ü Derneğe Üye.”

Türk Ebeler Derneği adına kürsüye gelen Doç. Dr. Deniz Sayıner, Ebeler Haftasını kutlayarak sözlerine başladı. Doğum konforunun arttırılması, sezaryenlerin gerekmedikçe yapılmaması ve anne ölümlerinin azaltılmasında ebelik mesleğinin önemine değinen Doç. Dr. Sayıner, bazı istatistiki rakamlar vererek, “Almanya’da 22 bin ebe var ve bunun 18 bini derneğe üye. Fakat Türkiye’de 58 bin ebe varken derneğimize yalnızca 3 bin 500 kayıtlı üyemiz bulunuyor.” dedi.

 

Prof. Dr. Polat; “Ebeler Sağlık Ekibinin Profesyonel Bir Üyesidir.”

Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sait Polat da konuşmasında, ebeliğin insanoğlunun var oluşu ile başladığını hatırlatarak ebelerin yardımcı sağlık personeli olmadıklarını, sağlık ekibinin profesyonel bir üyesi olduklarını söyledi. Ebelerin sağlık ekibi içindeki etkin rollerinin desteklenmesi ve sürdürülmesine büyük önem verilmesi gerektiğini bildiren Prof. Dr. Polat, toplum içerisinde ebelere hak ettikleri değerin verilmesi, sağlık sistemi içerisindeki saygın rollerinin korunması gerektiğini söyledi.

“Bu Yıl İtibariyle ÇÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi’ne Doktora Öğrencisi Alınacak.”

Prof. Dr. Polat, ÇÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde Hemşirelik Ve Ebelik Bölümlerinde 1.500 öğrencinin eğitim gördüğünü hatırlatarak, bugüne kadar 1.700 öğrenciyi mezun ettiklerini söyledi. Prof. Dr. Polat, Hemşirelik ve Ebelik bölümlerinde tezli yüksek lisans eğitiminin aktif olarak yürütüldüğüne de vurgu yaparak, Hemşirelik Bölümlerine bu yıldan itibaren doktora öğrencisi almaya başlayacaklarını ifade etti.

 

 

Çukurova Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Erdoğan, fizyolojinin en muhteşem hali olan gebelik sürecinde anne adayına çok ciddi destek veren bir mesleğin profesyonelleri olarak ebeleri kutladığını ifade ederek, anne adaylarına yol göstererek kılavuzluk yapan ebelerin bir canlının sağlıklı dünyaya gelmesine emek verdiklerini söyledi.

Çukurova Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Erdoğan, fizyolojinin en muhteşem hali olan gebelik sürecinde anne adayına çok ciddi destek veren bir mesleğin profesyonelleri olarak ebeleri kutladığını ifade ederek, anne adaylarına yol göstererek kılavuzluk yapan ebelerin bir canlının sağlıklı dünyaya gelmesine emek verdiklerini söyledi.

 

 

Açılış konuşmalarının ardından Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sait Polat, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Erdoğan’a Çukurova Üniversitesi Rektörlüğünün kongreye verdiği destekten dolayı teşekkür belgesi takdim etti. Kongre Başkanı Gülçin Meliha Gül ise Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sait Polat’a kongreye verdiği destekten dolayı teşekkür belgesi sundu.

 

 

Açılış konuşmaları ve teşekkür belgelerinin verilmesinin ardından Adana Galaksi Jimnastik Spor Kulübü’nün minik öğrencileri ve ÇÜ Beden Eğitimi Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin hazırladığı dans gösterisi büyük bir ilgiyle izlendi.

Farklı Konularda Uzmanlar Ebelik ve Doğum Hakkında Bilgi Aktardı.

Açılış seremonisinin ardından farklı üniversitelerden alanlarında uzman akademisyenler geleceğin ebe ve hemşirelerinin de bulunduğu katılımcılara bildirilerini sundu. Kongrede, “Doğum Dalgaları ve Dalgaların Yönetimi”, “Elektronik Fetal Monitorizasyon”, “Ebelerin Yaratıcı Drama İle Tanışması: İletişim ve Empati”, “Doğuma Hazırlıkta Sanatsal ve Yaratıcı Etkinlikler” başlığı altında sunumlar yapıldı. Üç gün süren konferans boyunca birçok akademik bilgi alışverişi gerçekleşti.

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi