Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

Ekonomi Gazeteciliğini Uzmanından Öğrendiler

 

 

Adana (ÇÜHM) -

28.11.2014

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) İletişim Fakültesi İletişim Bilimleri Bölümü’nün ‘İletişim Seminerleri’nde bu kez, Ekonomi Gazetecileri Derneği Doğu Akdeniz Temsilcisi Mehmet Uluğtürkan ağırlandı.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) İletişim Fakültesi İletişim Bilimleri Bölümü tarafından düzenlenen ‘İletişim Seminerleri’ serisinin bu ayki konuğu Ekonomi Gazetecileri Derneği Doğu Akdeniz Temsilcisi Mehmet Uluğtürkan oldu. ‘Ekonomi Haberleri Nasıl Sevdirilir?’ başlıklı seminerde, medya dünyasında kendini iyi yetiştirmiş ekonomi muhabirlerine ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Uluğtürkan, “Okuyucu bilgi edineceği haberin uzmanı tarafından yazılmasını talep ediyor. Gazetecilikte ihtisaslaşma dönemi daha da derinleşiyor. Artık ekonomi muhabirliği de alt dallarıyla büyüyor. Tarım, enerji, sağlık, otomotiv, finans muhabirlerinin hazırladığı haberler ilgi görüyor.” dedi.

 

 

 

Öncelik İşe Yaramasında

Bundan 6 yıl önce Doğu Akdeniz Bölgesi iş insanlarına yönelik kurdukları ekonomi gazetesi Refleks’in Türkiye’nin en etkin yayınları arasına girmeyi başardığını belirten Uluğtürkan, ekonomi haberlerini sevdirme formülünü de açıkladı. Ekonomi haberinin somut bilgi içermesinin şart olduğunu ifade eden Mehmet Uluğtürkan, “Merak uyandıracak veri içeren haberi sevdirmenin en önemli unsuru işe yarıyor olmasıyla doğrudan ilintili. Yatırımcı, girişimci, evini geçindirmeye çalışan bir birey, okuduğu ekonomi haberinin işine yarayıp yaramayacağına bakıyor. En çok ilgi çeken ekonomi haberi, okuyucusuna en çok menfaat sağlayan metindir.” diye konuştu.

Kavramları Bilmelisiniz

Öğrencilerin sorularını da yanıtlayan Uluğtürkan, başarılı bir ekonomi muhabirinin ekonominin tüm kavramlarına hâkim olması gerektiğini söyledi. Haber kaynaklarıyla sürekli ve doğru iletişim kurabilen muhabirin başarılı olabileceğine dikkat çeken Uluğtürkan, “Yerel, ulusal ve uluslararası gündemden etkilenen ekonomide, ABD merkez bankası FED’i de semt pazarını da iyi takip eden muhabir olarak kendinizi yetiştirirseniz başarılı olursunuz.” dedi. Türkiye ekonomisi, 2023 hedefleri, orta gelir tuzağı gibi konulardaki soruları da yanıtlayan Uluğtürkan’a bölüm öğrencileri tarafından poster hediye edildi. 

 
 

 

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi