Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

ÇÜTAM Sohbetlerinde Şair Enis Batur Anlatıldı

 

 

Adana (ÇÜHM) -

27.02.2018

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Türkoloji Araştırmaları Merkezi Kültür Evi’nin bu haftaki konuğu Anadolu Üniversitesi Türk Dili Bölümü Öğretim Üyesi Okt. Dr. Mustafa Ever oldu. Dr. Ever. ‘Doğu-Batı Divanı Üzerinden Enis Batur Şiiri’ başlıklı sunumunu ÇÜTAM katılımcılarıyla paylaştı.

“Türk Edebiyatının Şekillenmesinde Önemli Etkisi Var.”

Enis Batur’un 1978 sonrasında, yaklaşık yirmi yıllık süreçte Türk Edebiyatının şekillenmesinde önemli etkisi olan bir şair olduğunu ifade eden Dr. Ever, “Şair kimliğinin yanı sıra bir deneme yazarı, dergici ve yayıncıdır. Batur’un çıkardığı ve yöneticiliğini yaptığı dergiler arasında; Oluşum, Yazı, Argos, Tan ve Şehir başta olmak üzere birçok dergi ismi yer alıyor. Bunlar dışında ‘Elma, Acı Bilgi ve Kitap Evi’ gibi yazdığı birtakım romanları da vardır. Batur’un inceleme, eleştiri ve gezi yazıları da var. Bugüne kadar on üç yabancı dilde otuz kitabı yayımlanmıştır.” dedi.

Doğu-Batı Divanı Üzerinden Enis Batur Şiirleri

Şair Enis Batur hakkında farklı bilgiler aktaran Dr. Ever sunumuna şöyle devam etti:

“Batur’un şiirlerinde Doğu ve Batı Medeniyetinin derinliklerine açılan, girift ve kendini kolay ele vermeyen bir atmosfer vardır. Bunun en belirgin örneği olarak karşımıza çıkan ‘Doğu-Batı Divanı’ toplam üç ciltten oluşmaktadır. Batur, şiirlerinde her türlü şiirsel gereci kullanmıştır. Onun için önemli olan ifade etmek istediği şeydir. Doğu-Batı Divanı adını tercih etmesinin temelinde ise birden fazla neden vardır. Ancak en önemli neden Goethe’nin Batı-Doğu Divanı adında kitap yazmış olmasıdır.”

Toplantı sonunda soruları da yanıtlayan Okt. Dr. Mustafa Ever’e katkılarından dolayı Merkez Müdürü Prof. Dr. A. Deniz Abik tarafından plaket takdim edildi.

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi