Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

Çukurova Üniversitesi, Dünyanın En İyi 10 Türk üniversitesinden Biri İlan Edildi

 

 

Adana (ÇÜHM) -

17.09.2014

Dünyanın en prestijli üniversite değerlendirme kurumlarından biri olan İngiltere merkezli Quacquarelli Symonds (QS), “2014 Dünyanın En İyi Üniversitesi” listesini açıkladı. Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) sıralamaya giren 10 Türk üniversitesinden biri oldu.

En iyi üniversitelerin belirlendiği her alandaki sıralama, dünyadan seçkin akademisyen ve işverenleri kapsayan anket çalışmasından elde edilen “saygınlık verileri (academic reputation and employer reputation)”, “öğretim üyesi başına atıf sayıları (citations per paper)”, “öğrenci başına düşen öğretim üyesi sayıları” ve “uluslararası öğrenci-öğretim üyesi oranları” kullanılarak oluşturuldu. Yani sıralama kriterlerini akademisyenlerin görüşleri, işveren görüşleri, kişi başına düşen atıf sayısı gibi başlıklar belirledi.

Listeye 10 Türk Üniversitesi Girebildi

QS 2014 listesindeki Türk üniversitelerinin isimleri ise, “Bilkent Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, ODTÜ, Koç Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve Çukurova Üniversitesi” olarak sıralandı.

Çukurova Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar, "40 yıl önce iki fakülte ile eğitime başlayan Çukurova Üniversitesi’nin bugün gelinen noktada akademisyen, öğrenci ve çalışanlarından aldığı güçle “Dünyanın En İyi Üniversitesi” listesine giren 10 Türk üniversitesinden biri olmasından gurur duyuyorum.” dedi.

Prof. Dr. Kibar: “Dünya Üniversitesi Olma Hedefindeyiz.”

Çukurova Üniversitesi'nin daha kaliteli, daha modern, öğrenci merkezli eğitim verme ve dünya üniversitesi olma hedefinde olduğunu dile getiren Rektör Prof. Dr. Kibar "Çukurova Üniversitesi, sahip olduğu 16 Fakülte, 5 Yüksekokul, 12 Meslek Yüksekokulu, 1 Devlet Konservatuvarı, 3 Enstitü ve 32 Araştırma ve Uygulama Merkezi ile toplumun önemli sorunlarını ele alan ve çözümler üreten kimliği ile daha nice başarılarla varlığını sürdürmeye devam edecektir." diye konuştu.

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi