Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

Çukurova Üniversitesi Enstitülerinde Mezuniyet Coşkusu…

 

 

Adana (ÇÜHM) -

13.06.2016

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Fen, Sağlık ve Sosyal Bilimler Enstitüleri 2015-2016 eğitim-öğretim yılı Yüksek lisans ve Doktora öğrencileri törenle diplomalarını aldı.

Enstitülerin 33. Mezuniyet töreni, Çukurova Üniversitesi Mithat Özsan Amfisi’nde gerçekleştirildi. Törene Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, Ak Parti Milletvekili Şükrü Erdinç, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Seyhan Tükel, Prof. Dr. Şeref Erdoğan, Prof. Dr. Halil Elekcioğlu, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ramazan Akyürek, akademisyenler ve mezun öğrencilerin aileleri katıldı.

“364’ü Yüksek Lisans, 151’i Doktora Olmak Üzere Toplam 515 Öğrencinin Diplomalarını Almaya Hak Kazandı.”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende açılış konuşmasını yapan Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, 2015-2016 eğitim-öğretim yılında Enstitülerden 364’ü Yüksek Lisans, 151’i Doktora olmak üzere toplam 515 öğrencinin diplomalarını almaya hak kazandığını açıkladı. Prof. Dr. Mustafa Kibar, bu sayı ile Üniversitenin Fen, Sağlık ve Sosyal Bilimler Enstitülerinin kuruldukları 1982 yılından bugüne kadar bilim camiası, çeşitli kamu kuruluşları ve özel sektör hizmetine 12.482’si Yüksek Lisans, 2.505’i Doktora olmak üzere toplam 14.987 lisansüstü diplomalı mezun kazandırdığını söyledi.

“Türkiye’de Yeni Açılan Üniversitelerle Birlikte Üniversite Sayısı 200’e Ulaştı.”

Yükseköğretimde okullaşma oranının arttırılmasına yönelik Yükseköğretim Stratejileri Projesi çerçevesinde on yıl önce 53 olan Devlet Üniversitesi sayısının 109’a, 8 olan Vakıf Üniversitesi sayısının ise 84’e çıktığını belirten Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar, bugün Türkiye’deki üniversite sayısının 193’e ulaştığını ifade etti. Prof. Dr. Kibar şunları kaydetti;

“Bu okullaşma oranı ile bugün % 12 olan üniversite mezunu oranında önümüzdeki yıllarda meydana gelecek artış bizleri mutlu etmektedir. Ancak, Rusya, Kanada, Japonya, İsrail, ABD, Güney Kore, İngiltere, Yeni Zelanda, Finlandiya Avustralya gibi Yükseköğretim mezunu oranının % 38-54 gibi çok yüksek olduğu ülkelere ve bu oranın % 37 olduğu Avrupa ülkeleri ortalamasına bakıldığında, önümüzde halen katedilmesi gereken uzun yolumuz olduğu görülmektedir. Diğer taraftan, eğitimde nitelik ve nicelik birbirinden ayrılmaz iki unsurdur. Yükseköğretimde niteliğin arttırılmasına yönelik kullanılan temel parametrelerden birisi Ar-Ge’nin Gayri Safi Yurt İçi Hasıla içindeki payıdır. Bu oran, içinde bulunduğumuz yıl itibariyle % 1 dolayındadır ve Türkiye 2023 vizyon hedefi çerçevesinde % 3 olarak planlanmıştır. Yıllar itibariyle Ar-Ge artış oranlarının planlananın gerisinde seyretmesi Yükseköğretimde beklenen niteliğe ulaşılma hızı bakımından üniversiteler olarak bizleri biraz endişelendirmektedir. Bu oran OECD ülkelerinde ortalama % 2.4; AB (28) ülkelerinde % 1.98; Finlandiya’da % 3.84; Güney Kore’de % 3.36; Ar-Ge payı en yüksek 15 ülke ortalaması olarak ise % 3.03’tür.”

 

“Türkiye’de 342 Bin 101 Yüksek Lisans, 78 Bin 270 Doktora Öğrencisi Lisans Eğitimi Alıyor.”

Fen, Sağlık ve Sosyal Bilimler Enstitüleri adına ise Fen Bilimleri Enstitü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Gök selamlama konuşması yaptı. Prof. Dr. Gök, akademik çalışmalarla ilgili bilgi vererek Türkiye ve dünyadaki araştırma ve geliştirme çalışma istatistiklerine değindi. Prof. Dr. Gök, Türkiye’de 193 üniversitenin 164’ünde fen, sağlık ve sosyal bilimler ile diğer bilim alanlarıyla ilgili enstitülerde yüksek lisans ve doktora programlarının mevcut olduğunu açıkladı. Bu programlardan Yüksek Öğretim Kurumu verilerine göre 342 bin 101 yüksek lisans 78 bin 270 doktora öğrencisinin lisans eğitimi yaptığını belirten Prof. Dr. Gök açıklamasına şöyle devam etti;
“Yükseköğretimdeki toplam öğrenci sayısı 6 milyon 62 bin 886, lisans programlarındaki öğrenci sayısı 3 milyon 628 bin 800, lisans programları yıllık mezun sayısı 399 bin 49’dur. Lisansüstü öğrencilerimizin yılda mezun sayısı yüksek lisans için 41 bin 842, doktora için ise yaklaşık 5 bindir.” 

 

ÇÜ Devlet Konservatuvarı Müzik Dinletisi Sundu.

Açılış konuşmalarının ardından Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğretim görevlisi Mustafa Oymakçıer ve öğrencisi Erol emmioğlu ile bir dinleti sundu. Dinletinin ardından Prof. Dr. Mustafa Gök öğretim Görevlisi Oymakçıer ve Öğrenci Emmioğluna teşekkür belgesi ve çiçek takdim etti.

Doktora Andını Okudular.

Daha sonra tüm mezun doktora öğrencileri sahneye çıkarak Adana Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Haydar Şengül önderliğinde doktora yemini etti. Yemin töreninin ardından doktora öğrencileri keplerini havaya fırlatarak mezun oldu.

Milletvekili Erdinç’e Diplomasını Rektör Prof. Dr. Kibar Verdi.

Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar Sosyal Bilimler Enstitüsünden mezun olan Ak Parti Adana Milletvekili Şükrü Erdinç’e diplomasını verirken Milletvekili Erdinç ise dereceyle bitiren öğrenciye diplomasını takdim etti. Program Rektör Yardımcıları, Dekanlar, protokol üyeleri ve danışman akademisyenlerin öğrencilere diplomalarını takdim etmesi ile son buldu.

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi