Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

Öğretmen Adaylarından “Türkçe’nin Erozyonu” Sergisi

 

 

Adana (ÇÜHM) -

25.11.2013

Çukurova Üniversitesi (Ç.Ü.) Eğitim Fakültesi öğrencileri tarafından “Türkçe’nin Erozyonu” konulu sergi düzenlendi.

Eğitim Fakültesi İngiliz Anabilim Dalı Bölümü’nde “Türkçenin Yabancı Dil Olarak Öğretimi I ve II” derslerini alan 4. sınıf öğrencileri ve öğretmen adaylarının açtığı sergide, kitle iletişim araçlarındaki yazılı ve sözel dilin kullanımındaki yanlışlıklara dikkat çekiliyor.

Yrd. Doç. Dr. Gülden TÜM ve Mehmet Seyis tarafından proje yürütücülüğünün yapıldığı sergiyle ilgili açıklama yapan Yrd. Doç. Dr. TÜM, “Bir ulusun var olma sebebi olan dil, ulusun kültürel zenginliğinin anlatılabilmesinde önemli görevler üstlenirken ulusun kendine özgü değerlerini, duygu ve düşünce dünyasını nesilden nesile aktarması bakımından da önem taşır. Dil zenginliğinin sonraki nesillere aktarılabilmesi için sadece kullanıcı ve öğreticilere değil kitle iletişim araçlarına da büyük görevler düşmektedir. Özellikle, günümüzde insanlar üzerinde olağanüstü etkiler bırakan kitle iletişim araçlarında Batı kökenli sözcüklerin, Türk alfabesinde yer almayan harflerin ve yanlış tümcelerin sıklıkla kullanımı, insanların da onları günlük yaşamında bilinçsizce kullanmasın yol açmaktadır” diye konuştu.

Öz Türkçe’ye karşı farkındalık yaratıp toplumsal sorumlulukların hatırlatılmasının amaçlandığı sergi 6 Aralık 2013 tarihine kadar açık kalacak.

 

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi