Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

Çukurova’da Pedal İzlerini Fotoğraflarla Ölümsüzleştirdiler
Bisikletle Çukurova Fotoğrafları…

 

 

Adana (ÇÜHM) -

28.07.2015

Onlar hem doğayı seviyor ve koruyor, hem bisiklet sürüyor, hem de fotoğraf çekiyor. İşte bunların hepsi bir araya gelince ortaya Bisikletle Çukurova Fotoğrafları projesi çıktı. Çukurova Üniversitesi Öğrenci Faaliyetleri Birimi’ne bağlı olan Bisiklet Kulübü Danışman Öğretim Üyesi Doç. Dr. Caner Enver Özyurt tarafından organize edilen projede şu ana kadar 1200 kilometreden fazla pedal çevrilerek Çukurova fotoğrafları çekildi.

Çukurova Üniversitesi öğrenci ve akademik personelinin bisiklet sporu ve fotoğraf sanatı paydalarında bir araya gelerek, Çukurova’nın doğal, kültürel, tarihi ve insan zenginliği ile ilgili estetik değeri yüksek görsel bir kayıt oluşturmayı amaçlayan projede önemli bir mesafe kat edildi.

 

 

Neden Bisikletle Çukurova Fotoğrafları?

Çukurova coğrafyasında bisikletle bir yerlere giderek buralarda fotoğraf çekmeyi amaçlayan proje ile ilgili bilgi veren Doç. Dr. Caner Enver Özyurt, bugüne kadar Çukurova bölgesinde 1200 kilometre pedal çevirerek fotoğraflar çektiklerini söyledi.

Doç. Dr. Özyurt açıklamasına şöyle devam etti;

“Asında bisikletle ya da fotoğrafla uğraşanlar, bu iki farklı disiplinin bir araya gelmesinin pek de kolay olmayacağını rahatlıkla tahmin edeceklerdir. Bisikletle uğraşanların ana amacı, belirli takvimde bir yere ulaşmak ve geri dönmektir. Bu süreçte çekilen fotoğraflar ise genellikle hatıra niteliğindedir. Fotoğrafla uğraşanlar ise mümkün olan en hızlı şekilde fotoğraf çekecekleri yerde olmayı ve zamanlarını burada geçirmeyi tercih ederler. Aslında bisikletçilerin fotoğraf çekmeye, fotoğrafçıların ise yolda zaman geçirmeye pek fırsatları yoktur. Uygulanış biçimi ve beklentileri birbirinden oldukça farklı olan bu iki uğraşı bir araya getirmek isteme nedenimiz; bir nefeste olsa, çağımızın bize dayattığı kısacık güzergâhlardaki koşuşturmanın dışına çıkarak, yaşadığımız ve Üniversitemizin adını aldığı coğrafyanın yabancısı değil bir parçası olmak, acele etmeden, Çukurova’nın doğasına, tarihine, kültürüne ve en önemlisi insanına tanıklık etmek ve bu süreçte belleğimize kazınan, ruhumuza dokunan “anları” fotoğraflarla kalıcı hale getirmek. Bir şeyi acele etmeden yapmak istiyorsanız bisikletten daha iyi bir araç olabilir mi?

Proje Kapsamında 2000 Km Yol Pedal Çevirecekler.

Proje süresinde yaklaşık 2000 kilometre yol yapmayı hedeflediklerini belirten Doç. Dr. Özyurt bu projede tam olarak yapmak istediklerini şu sözlerle anlattı;

Çukurova Üniversitesi öğrenci ve akademik personelinin bisiklet sporu ve fotoğraf sanatı paydalarında bir araya gelerek bir üretim sürecini paylaştıkları bu projede, öğrencilerimizin Çukurova’yı daha iyi tanıyarak özelde üniversitelerine genelde ise bu bölgeye karşı hissettikleri aidiyet duygularının güçlenmesi en büyük arzumuz. Bu amaçla, bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz 19 turda 1200 km’de fazla yol kat ettik. Toplam 31 gün Çukurova yollarında pedal çevirdik. Yumurtalıkta gün doğumu ve batımına, Varda Köprüsünde yakın tarihimizin izlerine, Yer Köprüde, Dokuzoluk’ta, Kılıçlıda ve daha birçok yerde bölgenin doğal güzelliklerine tanıklık ettik. Ağustos ayı içerisinde Kapıkaya Konyonu’nu bisikletlerle geçeceğiz, Eylülde ise Akyatan Kumsalında deniz kaplumbağalarının yuvalarından çıkarak denize ulaşma çabalarını gözlemleyeceğiz.      

Çekilen Fotoğraflarla Sergi Açılacak.

Yaşamın akışını yavaşlatarak, Çukurova’nın doğasına, tarihine ve kültürüne tanıklık etmek ve bu tanıklığı kalıcı hale getirip paylaşabilmek için “Bisikletle Çukurova Fotoğrafları” projesini yaptıklarını anlatan Doç. Dr. Özyurt, projenin sonunda çekilen fotoğraflarla bir de sergi açacaklarını söyledi.

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi