Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

Çukurova Üniversitesi Yerleşkesinde Hemofili Hastaları Hatıra Ormanı Oluşturuldu.

 

 

Adana (ÇÜHM) -

05.04.2016

 “Hemofili Hastaları Hatıra Ormanı” Hemofili Hasta ve Yakınlarının Desteği İle Yeşerecek…

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ), Çukurova Hemofili Derneği ve Pfizer’in katkılarıyla Çukurova Üniversitesi yerleşkesinde 2.000 ağaç dikildi. Hemofili hastalarının sorunlarına dikkat çekmek, erken teşhis ve ömür boyu sürecek tedavi konusunda hastaları ve toplumu bilinçlendirmek için Dünya Hemofili Günü Farkındalık Haftası kapsamında gerçekleştirilen etkinlikte,  “Hemofili Hastaları Hatıra Ormanı”  kuruldu.

Çukurova Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Erdoğan, Çukurova Hemofili Derneği Başkanı Prof. Dr. Ali Bülent Antmen, Dernek Genel Sekreteri Ali Akber Dağhan, Orman Bölge Müdürü İsmet Erol, akademisyenler, hemofili hastaları ve ailelerinin katılımıyla gerçekleşen ağaç dikme töreninde 2.000 ağaç toprakla buluştu.

Prof. Dr. Antmen; “Derneğimize 5 Bin Kayıtlı Hemofili Hastası Var.”

Ağaç dikme töreninin açılışında konuşan Çukurova Hemofili Derneği Başkanı Prof. Dr. Ali Bülent Antmen, ülkemizde yaklaşık 5 bin kayıtlı hemofili hastası olduğunu vurgulayarak hastalık ve proje hakkında şu bilgileri verdi;

“Hemofili hastalarının sorunlarına dikkat çekmek, erken teşhis ve ömür boyu sürecek tedavi konusunda hastaları ve toplumu bilinçlendirmek ve ‘Hemofiliyi unutmamak adına, hatıra ormanı oluşturuyoruz!’ sloganı ile 2000 ağaç dikimi gerçekleştirdik. Hemofili, vücutta ortaya çıkan her türlü kanamanın, pıhtılaşma sistemindeki bir bozukluk nedeniyle zamanında durdurulamaması olarak bilinen ve insanlık tarihinde de rol oynamış olan önemli bir hastalık.  Hemofili hastalığı coğrafi ve etnik bir farklılık göstermeksizin 10.000 doğumdan 1'inde görülmektedir. Bu hastalık sadece erkek çocuklarında görülür, kız çocukları ise taşıyıcı olurlar.”

 

“Gelecekteki 5 Yıl İçinde Gen Tedavisi Konusunda Umut Işığı Var.”

“Hemofili hastalarının yaklaşık %65-70 kadarında ailenin önceki nesillerinde de hastalık bulunmakta ve bunlara “familyal tip hemofili” denmektedir. Kalan %30 kadar olgu ise annede gelişen mutasyonların sonucunda ortaya çıkan “sporadik tip hemofili” olgularıdır. Nadir de olsa gende ortaya çıkan değişikliğe (mutasyon) bağlı olarak kızlarda da hemofili hastalığı görülebilir. Ömür boyu sürecek doğru tedaviler ile sakat kalmadan önce düzenli faktör profilaksisi yapmak, sakatlığın önlenmesi ve sosyal hayattan kopmamak adına önemli bir önlem. Gen tedavisi ise, hemofili hastalarının bir süredir bekledikleri bir tedavi seçeneği. Gelecekteki 5 yıl içinde gen tedavisi konusunda umut ışığı var. Bu tarihin yakın bir gelecek olması çocuklarımız adına sevindirici.”

 

Prof. Dr. Erdoğan; “Halkın Bilinçlenmesi Önemli.”

Çukurova Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Erdoğan da Üniversite olarak ev sahipliği yapmaktan memnun olduklarını belirterek, hemofili hastalarının tedavisinin yanı sıra korunması ve hayat standartlarının iyileştirilmesi bakımından bilginin üretilmesi konusunda Çukurova Üniversitesi’nin çok yoğun çalışmalarının olduğunu söyledi. Prof. Dr. Erdoğan “Bu farkındalığın yaratılması konusunda halkın bilinçlenmesi çok önemli. Dernek yönetimine ve Orman Bölge Müdürlüğü’ne teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Daha sonra kürsüye gelen Orman Bölge Müdürü İsmet Erol organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ederken, hastalar adına ise Lütfi Başer söz alarak, bugüne kadar hemofili hastaları için böyle bir etkinliğin yapılmadığına değinerek, ilk olmasının mutluluk verici olduğunu söyledi. Başer organizasyonda emeği geçen tüm kurumlara hastalar adına teşekkür etti.

Daha sonra protokol üyeleri, dernek üyeleri ve hasta yakınları belirlenen alanda fidanlarını dikerek can suyu verdi. Etkinlik orman alanında yapılan piknikle son buldu.

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi