Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

Hidrojen Teknolojilerindeki Son Gelişmeler Çukurova Üniversitesi’nde Tartışıldı.

 

 

Adana (ÇÜHM) -

20.03.2017

İkinci Uluslararası Hidrojen Teknolojileri Kongresi Hidrojen Teknolojileri Derneği ve Çukurova Üniversitesi’nin (ÇÜ) işbirliği ile Mithat Özsan Amfileri ve İ. Akif Kansu Konferans Salonu’nda gerçekleştirilirdi.

Ulusal ve uluslararası düzeyde birçok bilim insanının katıldığı “İkinci Uluslararası Hidrojen Teknolojileri Kongresi” saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Hidrojen teknolojiler konusunda yeni teknolojiler ve sistemler ile ilgili bilimsel çalışmaların sunulduğu, sonuçlarının tartışıldığı kongrenin dili İngilizce olarak yapıldı.

Çok Sayıda Yerli ve Yabancı Bilim İnsanları Katıldı.

Kongre Başkanı Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Karakılçık’ın açılış konuşmasıyla devam eden kongreye çok sayıda yerli ve yabancı bilim insanı katıldı. Doç. Dr. Karakılçık konferansın amacının hidrojen teknolojileri konusunda bilimsel, endüstriyel ve sosyal işbirliğini sağlamak ve sürdürülebilir koordinasyon geliştirmek olduğunu söyledi. Doç. Dr. Karakılçık hidrojen üretimi, temizlenmesi, depolanması, uygulamaları, modellenmesi, analizi, güvenliği ve stratejileri konularında gerçekleştirilen çalışmaları ulusal ve uluslararası düzeyde değerlendirmek tartışmak fikir alışverişinde bulunmak amacıyla kongreyi düzenlediklerini ifade etti.

“Amacımız Hidrojen Teknolojileri Konusunda Bilimsel, Endüstriyel ve Sosyal İşbirliğini Sağlamak.”

Hidrojen Teknolojileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Dinçer ise kongrenin bilimsel aktivitelerin yanında sürpriz sosyal etkinlikler de içerdiğini belirterek kongrenin amacını şu şekilde açıkladı; “Hidrojen teknolojileri konusunda bilimsel, endüstriyel ve sosyal işbirliğini sağlamak ve sürdürülebilir koordinasyonu geliştirmek; hidrojen üretimi, temizlenmesi, depolanması, uygulamaları, modellenmesi, analizi, güvenliği ve stratejileri konularında gerçekleştirilen çalışmaları ulusal düzeyde değerlendirmek; tartışmak; fikir alış verişinde bulunmak ve bu faaliyetlerin hayata geçirilmesinde aracı olmak ve öncülük yapmaktır.”

 

“Hidrojeni Bir Yerde Tutan Nobel Ödülü Alır.”

Çukurova Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Vekil Dekanı Prof. Dr. Selahattin Serin de hidrojenin hayatımızın içerisinde olduğuna dikkat çekerek alternatif enerji kaynakları ve hidrojen konusunun gelecekte büyük yer kaplayacağını söyledi. Hidrojeni elde etmenin çok kolay, ancak bir yerde tutmanın çok zor olduğunu belirten Prof. Dr. Serin hidrojeni bir yerde tutarak kullanıma sunan bilim insanlarının Nobel ödülü alabileceğini ifade etti.

Açılış konuşmalarını ardından Kongre Başkanı ÇÜ Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Karakılçık konuşmacılara ve sponsorlara teşekkür belgesi ve çiçek takdim etti. Kongre bilim insanlarının sunumlarını yapmasıyla son buldu.

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi