Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

HİV Virüsünden Kaçmadan da Korunabilirsiniz

 

 

Adana (ÇÜHM) -

02.12.2014

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Balcalı Hastanesi  Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. A. Seza İnal ve Tıp Fakültesi Öğrencileri Dünya AIDS Günü nedeniyle bir alışveriş merkezinde stat açarak vatandaşları bilgilendirici broşür dağıttı.

Dünya AIDS günü dolayısıyla farkındalık yaratılması ve doğru bilgi ile bilinçlendirme amacıyla düzenlenen etkinlik çerçevesinde HİV virüsünün zannedildiği kadar bulaşıcı olmadığına dikkat çekildi.

Öpüşmekle, Sarılmakla HİV Virüsü Bulaşmaz 

Konuyla ilgili vatandaşlara bilgi veren Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi  Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. A. Seza İnal, HİV virüsünün sosyal ilişkilerle, öpüşmekle, sarılmakla, aynı ortamda bulunmakla, aynı çatal kaşığı, aynı havuzu, aynı tuvaleti kullanmakla ve ter ile bulaşmadığına değindi. Doç. Dr. İnal, korumasız cinsel ilişkinin HİV'in bulaşmasında başlıca etkenlerden biri olduğuna vurgu yaparak, kan ve kan ürünlerinin  virüsün bulaşmasında etken olabildiğini dile getirdi.

 

HİV Virüsü Emzirme Sırasında Bebeğe Geçebilir

Anne ve bebek ilişkisinin de HIV için önemli olduğuna işaret eden Doç. Dr. İnal "HİV doğum sırasında ve emzirme esnasında da bebeğe geçebilmektedir." dedi. HİV ile AIDS'in farklı durumlar olduğunun altını çizen Doç. Dr. İnal, AIDS'in Türkçe'de "Edinilmiş Bağışıklık Yetmezlik Sendromu" olarak adlandırılan HIV'in neden olduğu hastalıkların bütününe dendiğini söyledi.

"HIV Enfeksiyonu Teşhisi Konanların Etkili Tedavi İle 50 Yıl Daha Yaşam Şansları Mümkün"

Bugün HIV Enfeksiyonu teşhisi konanların etkili tedavi ile 50 yıl daha yaşam şanslarının bulunduğu belirten Doç. Dr. İnal, erken tanının yaşam süresini artırmak konusunda önemli bir etken olduğunu ifade etti

Bu arada Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri de yanlarında getirdikleri bilgilendirici broşürleri vatandaşlara dağıttı.

 
 

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi