Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

II. Türkiye-Tunus Üniversiteleri İşbirliği Forumu İstanbul'da Düzenlendi

 

 

Adana (ÇÜHM) -

05.05.2016

İlki geçtiğimiz yıl Tunus'ta gerçekleştirilen Türkiye ile Tunus Üniversiteleri İşbirliği Forumu'nun ikincisi, Yükseköğretim Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Rahmi Er ve Prof. Dr. İbrahim Hatiboğlu ile aralarında Çukurova Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar’ın da bulunduğu üniversitelerinin rektör, rektör yardımcıları ve temsilcilerinin katılımıyla yapıldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde düzenlenen foruma Tunus tarafından Tunus Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırmalar Bakanlığı Uluslararası İlişkiler Genel Müdürü Prof. Dr. Selim Şura (Slim Choura) başkanlığında Tunus, Sousse, Sfax, Kayravan, Kartaca, el-Menar, Zeytune, Gafsa, Gabes, Monastir ve Menube üniversitelerinin rektör ve temsilcilerinden oluşan kalabalık bir heyet katıldı.

Türkiye tarafından ise İstanbul, İstanbul Teknik, Adnan Menderes, Atatürk, Bülent Ecevit, Çankırı Karatekin, Çukurova, Erzurum Teknik, Gebze Teknik, Hacettepe, İzmir Kâtip Çelebi, Marmara, Mersin, Mimar Sinan Güzel Sanatlar ve Uludağ üniversitelerinin rektör ve rektör yardımcıları katıldı.

 

YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç adına katılımcıları selamlayan YÖK Üyesi Prof. Dr. Rahmi Er yaptığı açılış konuşmasında, "Türkiye ve Tunus, sıradan iki ülke olmayıp, birbirine güçlü tarihi ve kültürel bağlarla bağlı iki ülkedir. Neredeyse bayrakları dahi aynıdır. Biz YÖK olarak, iki ülke arasında pek çok alanda var olan iyi ve güçlü ilişkileri yükseköğretim alanına da taşımak için bir insiyatif başlatmış bulunuyoruz. Prof. Saraç'ın YÖK Başkanı olarak atanmasından sonra, bir grup rektörü yanına alarak bu bağlamda ilk yurt dışı seyahatini Tunus'a gerçekleştirmesi bir tesadüf değildir, tersine Tunus'a verdiğimiz önemin çok açık bir göstergesidir." dedi.
Türkiye Üniversitelerinde okuyan Tunuslu öğrenci sayısının, son bir yılda %35'i aşan bir oranda bir sıçrama yapsa da sadece 206 olduğunu söyleyen ve bunun 100 bini aşan uluslararası öğrenci veya 24 bini bulan Arap öğrenci sayısı içerisinde çok düşük kaldığına dikkati çeken Prof. Dr. Rahmi Er, bu sayının artması gerektiğine vurgu yaptı.

Tunus Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırmalar Bakanlığı Genel Müdürü Prof. Selim Şura da, Tunus'taki devlet üniversitelerinde okuyan Türk öğrenci sayısının sadece 13 olduğunu, bu tür işbirliği faaliyetleriyle her iki ülke üniversitelerine karşılıklı bir öğrenci akışının gerçekleşmesini beklediğini dile getirdi.

Dört Oturumdan Oluşan Forum Düzenlendi.

Açılış konuşmalarının ardından, dört oturumdan oluşan forumun YÖK Yürütme Kurulu üyesi Prof. Dr. İbrahim Hatiboğlu'nun yönettiği "Akademik İşbirliği" konulu birinci oturuma geçilirken bu oturumda, Ortak Diploma Programları açma, doktora tezlerine ortak danışman görevlendirme imkânları ele alındı. "Akademik İşbirliği" konulu ikinci oturumda ise öğretim elemanı ve öğrenci değişimi için uygun alan ve programlar, değişim öğrencilerinde aranacak koşullar, değişim öğrencilerine sağlanacak imkânlar, değişim için görevlendirilen öğretim elemanlarına sağlanacak imkânlar gibi öğretim elemanı ve öğrenci değişim imkânları görüşüldü.

Çukurova Üniversitesi Ziraat ve Çevre Alanında İşbirliği Yapacak.

Prof. Dr. Selim Şura'nın yönettiği "Bilimsel İşbirliği" konulu üçüncü oturumda ise bilimsel işbirliği için uygun alanların belirlenmesi, ortak proje üretebilme imkânının değerlendirilmesi, teknopark deneyimlerinin paylaşımı, bilimsel makale yayınında işbirliği konuları görüşüldü. Bu görüşmeler neticesinde iki ülke için öncelikli işbirliği alanları olarak ziraat, enerji ve çevre alanları benimsendi ve bu alanlarda işbirliği yapacak üniversiteler eşleştirildi.

Çukurova Üniversitesi’nin ziraat alanında Carthage ve Sousse Üniversiteleri, çevre alanında ise Manastır, Sfax, Grafsa, Carriage, Tunis El Manar ve Gabes üniversiteleri ile işbirliğine gidilmesi konusunda görüş birliğine varıldı.

3. Toplantı Tunus’ta Yapılacak…
Ayrıca iki ülke için ortak tarih, medeniyet ve felsefe alanlarında yapılacak işbirliği projelerinin de desteklenmesi kararlaştırıldı. Forum, 3. toplantının Tunus'ta gerçekleştirilmesini de içeren bir dizi tavsiye kararı alınarak sona erdi. 

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi