Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

Maden İşletmelerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Sempozyumu Yapıldı.

 

 

Adana (ÇÜHM) -

25.12.2015

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Maden Mühendisliği Bölümü ile Maden Mühendisleri Odası Adana Şubesi tarafından ortaklaşa 'Maden İşletmelerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Sempozyumu' düzenlendi. Sempozyum, Manisa'nın Soma İlçesi'nde yaşanan maden faciasında yaşamını yitiren 301 madenciye atfedildi.

ÇÜ Mithat Özsan Amfisi'nde düzenlenen ve 2 gün süren sempozyumun açılış törenine Adana Vali Yardımcısı Azmi Yeşil,  Çukurova Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Fenercioğlu, sivil toplum kuruluşlarının temsilci ve üyeleri ile çok sayıda bilim insanı katıldı. Tören, saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunması ve Prof. Dr. Hasan Fenercioğlu’nun hoşgeldiniz konuşmasıyla başladı. 

Törenin açılış konuşmasını yapan Maden Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Sabahatdin Sakatoğlu, 'Maden İşletmelerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Sempozyumu'nun 5'nci kez düzenlendiğini söyledi. Sakatoğlu,  "Ülkemizde iş kazaları maddi ve manevi kayıplara neden olmakta ve her yıl yüzlerce çalışan, iş kazaları ve meslek hastalıkları sonucunda yaşamını yitirmektedir. Toplumumuzda işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda yeterli duyarlılık henüz oluşturulamamıştır. Bu bağlamda yapılacak çalışmalarda, sağlık ve güvenlik konularına yeterince önem verilmeli ve sosyal tarafların aktif katılımı ile gerekli bilincin yayılması için yoğun çaba gösterilmelidir.” dedi.  

Yüksel: “Son İki Yıl Acılarla Dolu Bir Dönem...”

Daha sonra söz alan Maden Mühendisleri Odası Genel Başkanı Ayhan Yüksel de, son iki yılın yaşanan maden faciaları ve iş kazaları nedeniyle acılarla dolu bir dönem olarak anılacağını söyledi. Yüksel şöyle konuştu:
“Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) resmi istatistiklerine göre, 2001 ile 2012 yılları arasında işyerlerinde 13.162 ölüm olayı gerçekleşmiştir. Bu, günde ortalama iş kazası nedenli üç ölüme karşılık gelmektedir. SGK'dan alınan en güncel verilere göre, bu süre zarfında en yüksek ölüm oranı inşaat ve ulaştırma sektörlerinde gerçekleşmiştir. Bununla birlikte, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından hazırlanan bir araştırma raporuna göre, kazalarla karşılaşan işçi sayısının payının en yüksek olduğu sektör hem 2007'de hem de 2012'de madencilik olmuştur.  Madencilik yalnızca ölüm olaylarının sayısı bakımından Türkiye'deki en ölümcül iş kolu olmasa da, uluslararası güvenlik performansı en düşük olan sektördür. Ayrıca, kömür madenlerinde güvenlik konusu, kaza başına çok fazla sayıda ölüm olayı meydana geldiği için de dikkat çekmektedir.”

 

 

Prof. Dr. Kılıç: “İş Güvenliği Büyük Önem Taşıyor.”

Çukurova Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Maden Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ahmet Mahmut Kılıç ise, Türkiye’nin iş kazalarında Uluslararası Çalışma Örgütü verilerine göre Dünya’da 3’üncü, Avrupa’da ise 1’inci sırada yer aldığını söyledi.

Prof. Dr. Kılıç sözlerini şöyle sürdürdü:
“Ülkemizde madencilik sektöründe yaşanan ölümlü iş kazalarında büyük üzüntüler yaşandı. Özellikle 13 Mayıs 2014’te Soma’da yaşanan ve 301 şehit verdiğimiz facia, hem madencilik sektörünün hem de ülkemizin en büyük iş kazası olarak tarihe geçmiştir. Ülkemizde 2016 yılı Temmuz ayında, ‘İş Sağlığı ve Güvenliği’ uygulamaları devletin tüm kamu kurum ve kuruluşları ile ülkemizin bütününde uygulanmaya başlayacaktır. İş kazaları ve meslek hastalıklarının önlenmesinde; Devlet, işveren ve çalışanlara büyük görevler düşmektedir.”

 

İki gün süren ve çok sayıda bilim insanının katıldığı sempozyumda “İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Mevzuatı”, “İş Kazaları ve Meslek Hastalıklarından Doğan Cezai ve Hukuki Sorumluluklar”, “İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Risk Yönetimi”, “Risk, Belirsizlik ve Duyarlılık Analizleri”, “Kişisel Koruyucu Donanımlar”, “Acil Durum Planlama”, “İş Kazası ve Meslek Hastalıklarının Ekonomik Analizleri”, “İş Güvenliği Eğitimi”, “Arama-Kurtarma”, “Patlayıcı Madde Kullanımında İş Güvenliği”, “Tahkimat, Havalandırma ve Nakliyat İşlerinde Güvenlik”, “Yeraltı ve Açık İşletmelerde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği”, “Cevher Hazırlama Tesislerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği”, “Maden İşletmeleri ve Yardımcı Tesislerinde Yangın ve Korunma Teknikleri”, “İş Ekipmanlarının Güvenlik İlkyardım ve Tahlisiye”, “Madenlerde Gaz ve Toz Patlamaları, Patlayıcı Ortamlar ve Elektrik Tesisatı”, “Maden İşletmeleri İşyeri Organizasyonu ve OHSAS 18001 Uygulamaları”, “İşçi Sağlığı ve İş Güvenliğinde Yeni Teknolojiler”, “Maden İşletmelerinde Ergonomi,” “6331 Sayılı İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kanunu ve Uygulamaları”, “OSGB’ler, İSG Uzmanları, İşyeri Hekimlerinin ve Maden İşletmelerindeki Sorumluluğu”, “Maden Makinelerinde Temel Riskler ve Kazaların Önlenmesi” konuları ele alındı.

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi