Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

Yabancı Öğrencilerin Oryantasyondaki İlk Uygulamalı Dersi ‘Adana Kebap’ Oldu…

 

 

Adana (ÇÜHM) -

17.12.2015

Çܒye Gelen Yabancı Öğrenciler “Adanalıyık” Dedi,  Zırhta Kıyma Çekip Adana Kebabı Yaptı…

Çeşitli değişim programları kapsamında 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılında Çukurova Üniversitesi’ne (ÇÜ) gelen yabancı uyruklu öğrenciler için Uluslararası Öğrenci Ofisi tarafından oryantasyon programı düzenlendi. Programda öğrencilere sunumlar yapılarak Türkiye, Adana ve Çukurova Üniversitesi anlatıldı. Programın en ilginç yanı, yabancı öğrencilerin daha Adana’ya gelmeden adını bildikleri Adana Kebabını sormaları oldu. Uluslarararası Öğrenci Ofisi de bir sürpriz yaparak yabancı öğrencilere uygulamalı Adana Kebabı yaptırdı. Eğlenceli geçen oryantasyonda, zırhta kıyma çekerek Adana Kebabı saplayan yabancı uyruklu öğrenciler “Adanalıyık” demeyi de ihmal etmedi…

ÇÜ Akif Kansu Konferans Salonu’ndaki programa, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Erdoğan Uluslararası Öğrenci Ofisi Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Rana Yıldırım, ofis çalışanları ve öğrenciler katıldı.

Oryantasyonun açılış konuşmasını yapan Doç. Dr. Rana Yıldırım Çukurova Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Ofisi’nin kurumsallaşma çalışmasını tamamlayarak 2015-2016 eğitim öğretim dönemine hazır olduklarını belirtti. Ofisin temel görevinin,  Üniversitede eğitim alan uluslararası öğrencilerin başarılı ve sorunsuz bir öğrenim dönemi geçirmeleri için gerekli altyapıyı hazırlamak olduğunu ifade eden Doç. Dr. Yıldırım  “Bu amacı gerçekleştirmek için kayıt döneminden mezuniyete kadar öğrencilerin ihtiyaç duydukları tüm bilgilerin teminini, hem üniversite hem de hükümet ile ilgili bürokratik işlemler için rehberlik hizmeti verilmesini ve üniversite hayatına uyumun sağlanması için çeşitli sosyal faaliyetlerin organizasyonunu sağlamak ofisimizin başlıca görevleri arasında.” dedi.

92 Ülkeden Bin 409 Yabancı Öğrenci Çܒde Eğitim Görüyor.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Erdoğan ise geçen yıl 76 ülkeden bin 46 öğrencilerinin olduğunu, bu yıl ise 92 ülkeden 363 yeni öğrencinin kayıt yaptırmasıyla öğrenci sayılarının bin 409’a yükseldiğini söyledi. Prof. Dr. Erdoğan, “Geçen yıl gittiğimiz Fas, Almanya ve Kazakistan Fuarlarına bu yıl da katılım göstereceğiz. Ofisimiz daha birçok fuara katılmak için gereken altyapıyı hazırladı. 2014 ile 2015 toplam örgenci sayısında %35’lik bir artış sağlanmış oldu. Önümüzdeki eğitim-öğretim döneminde bu sayının artırılması 2016 hedeflerinden birini oluşturuyor. Diğer hedefimiz ise, Türkiye ve yurtdışında toplam 19 merkezde gerçekleştirdiğimiz ÇÜÖS sınav merkezi sayısını artırmak.” şeklinde konuştu.

Yabancı Öğrencilerin Adana Kebabı Yaptı.

Açılış konuşmalarının ardından Uzman Hasan Ahkemoğlu tarafından Çukurova Üniversitesi, Adana ve Türkiye’yi tanıtan sunum gerçekleştirildi. Sunumun ardından öğrenciler ve akademisyenler oryantasyon programı kapsamında ÇÜ Kayıkhanesi’nde öğle yemeğinde bir araya geldi. Yabancı öğrenciler Kayıkhane tesislerinde çok beğendikleri Adana kebabının yapılışını da uygulamalı olarak öğrendi. Çukurova Üniversitesi’ne yeni gelen yabancı uyruklu öğrenciler zırhta kıyma çekerek Adana Kebap sapladı. Kebap ustası, öğrencilere Adana Kebabının içeriği hakkında bilgi vererek, zırhta kıymanın nasıl kıyıldığını uygulamalı öğretti. Yabancı uyruklu öğrenciler de ellerine zırh alarak et kıydı ardından da şişi alarak kıymaları saplamayı denedi. Ustanın anlattığı tüm detayları yerine getiren öğrenciler Adana Kebabının tadı kadar yapmasının da güzel olduğunu söyledi. Oryantasyon programıyla Adana’ya alışan öğrenciler “Adanalıyık” demeyi de ihmal etmediler.
Oryantasyon programı anı fotoğrafı çekilmesiyle son buldu.

Not: Haberin görüntüsüne aşağıdaki linkte tıklayarak ulaşabilirsiniz…

http://we.tl/A8prm7KmfO

https://www.wetransfer.com/downloads/74efb0ad4436a9f18ae7e651823ac61020151215101320/a74194

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi