Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

Çukurova Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi İstatistik Bölümü Akredite Oldu

 

 

Adana (ÇÜHM) -

10.05.2018

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi İstatistik Bölümü lisans programına FEDEK tarafından 24 Şubat 2018 tarihinden itibaren 5 yıl süreyle Akreditasyon verildi. İstatistik Bölümü lisans programı, Fen-Edebiyat Fakültesi’nin akredite edilen ilk bölümü olma unvanını elde ederken, ÇÜ Tıp Fakültesi ile beraber akredite olmayı başaran iki programdan biri oldu…

Merkezi İstanbul’da ve kısa adı olan FEDEK olan Fen, Edebiyat, Fen-Edebiyat, Dil- ve Tarih Coğrafya Fakülteleri Öğretim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği, ilgili fakültelere ait eğitim programlarında yürütülen kalite geliştirme çalışmaları kapsamında dış değerlendirme hizmeti veriyor. Derneğin hedefleri, toplumu (öğrenci adaylarını, öğrenci rehberlerini, öğrenci velilerini, eğitim-öğretim kurumlarını, meslek örgütlerini, olası işverenleri, devlet kurumlarını vb.) bilgilendirmek üzere akredite edilen bu fakültelere ait öğretim programlarını belgeleyerek duyurmak, programların eğitim, öğretim, araştırma ve topluma hizmetin ilerletilmesi, sürekli iyileştirilmesi, böylece daha iyi eğitilmiş, niteliği yükseltilmiş bireylerin yetiştirilerek toplum refahının ileri götürülmesi konularında yönlendirici rol oynamak şeklinde sıralanabilir.

Rapor Temmuz Ayı Sonunda Tamamlandı

Çukurova Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi İstatistik Bölümü lisans programı da 2017-2018 eğitim-öğretim yılında FEDEK tarafından değerlendirilmek için Dekanlık Makamı aracılığı yaptığı başvuru 27 Şubat 2017 tarihinde kabul edildi. Derneğin istediği özdeğerlendirme raporunu hazırlamak üzere bölüm akreditasyon komisyonu oluşturuldu ve hemen çalışmalara başlayarak raporu Temmuz ayı sonunda tamamladı.

İstatistik Bölümü’ne 5 Yıl Süreyle Akreditasyon Verildi

Hazırlanan özdeğerlendirme raporu, FEDEK’in yanı sıra daha sonradan oluşturulan 1 başkan, 1 eşbaşkan ve 2 değerlendiriciden oluşan FEDEK Değerlendirme Takımına da gönderildi ve bu takım 10-12 Aralık 2017 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi ve İstatistik Bölümü’nü ziyaret etti. Yapılan bu dış değerlendirmenin sonucunda İstatistik Bölümü programına 24 Şubat 2018 tarihinden itibaren 5 yıl süreyle Akreditasyon verildiği açıklandı.

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi