Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

İstiklal Marşı’nın Kabulünün 93. Yıl Dönümü

 

 

Adana (ÇÜHM) -

13.03.2014

Milleti millet yapan en büyük unsurların başında gelen ve Türk Kurtuluş Savaşı'nın büyük mücadelesini özetleyen İstiklal Marşı'mızın kabulünün 93. yıl dönümü, Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Kültür Müdürlüğü tarafından düzenlenen törenle kutlandı. Mithat Özsan Amfisi’nde gerçekleştirilen etkinliğe Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Fenercioğlu’nun yanı sıra, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı. 

İstiklal Marşı’nın kabul edilmesinin yıldönümü ve Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u anma günü etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen törenin açılış konuşmasını öğrenciler adına, Çukurova üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı Ahmet Serdar Tat yaptı.

“Allah Bu Millete Bir Daha İstiklal Marşı Yazdırmasın”

Mehmet Akif Ersoy’un “Allah bu millete bir daha istiklal marşı yazdırmasın.” cümlesiyle konuşmasına başlayan ve İstiklal Marşı’nın dizelerinden okuyan Tat, “Bugün Mehmet Akif Ersoy’un milletimize kazandırdığı İstiklal Marşı’mızın tam 93 yıl önce Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edildiği gündür. Bugünü anlamak, Akif’i anlamaktır. Akif’i anlamak, bu milletin ne zorluklarla bir İstiklal Mücadelesi verip bugünlere nasıl geldiğini anlamaktır.” dedi.

 

 

“Hilalin Gölgesinde Yıldız Toplamak”

Açılış konuşmasından sonra ÇÜ Devlet Konservatuvarı Öğrencisi Arif Cem Çetin, İstiklal Marşı şiirini okudu. Ardından da ÇÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Asım Yapıcı “Hilalin Gölgesinde Yıldız Toplamak” başlıklı sunumu gerçekleştirdi. Prof. Dr. Asım Yapıcı sunumunda, Mehmet Akif Ersoy’un milli mücadeledeki rolü, yeri ve önemine değinerek,  mücadeleye olan katkısını anlattı.

 

 

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi