Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

Dünyanın En Önemli Adli Bilimcileri Çukurova Üniversitesi’nde Bir Araya Geldi

 

 

Adana (ÇÜHM) -

29.04.2015

Birleşmiş Milletler himayesindeki ‘Adalet İçin Acil Yanıt (Justide Raped Response-JRR) Örgütü’nün düzenlediği kurs programı Çukurova Üniversitesi’nin (ÇÜ) ev sahipliğinde yapılıyor. 27 Nisan’da başlayan ve yarın sona erecek kursun ardından 1 – 2 Mayıs tarihlerinde de “Cinsel Şiddet Sempozyumu” düzenlenecek.

Türkiye’de ilk kez Çukurova Üniversitesi ev sahipliğinde Adana’da yapılan ‘Adalet İçin Acil Yanıt Kursu’nun kursiyerleri, dünyanın çeşitli ülkelerinden, alanlarında uzman Adli Bilimcilerdi.

Kursun açılış töreni ÇÜ Akif Kansu Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar, Kanada Büyükelçisi John Holmes, Uganda Büyükelçisi Johnson Akara Olwa ve dünyanın çeşitli ülkelerinden, alanında uzman Adli Bilimciler ile Çukurova Üniversiteli Akademisyenlerin katıldığı açılış töreninde konuşan Avrasya Adli Bilimler Akademisi Başkanı, ÇÜ Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mete Gülmen, kursun amacı hakkında bilgi verdi.

 

Adli Tıp ve Adli Bilimlerin gün geçtikçe daha da geliştiğine dikkat çeken Prof. Dr. Gülmen, Birleşmiş Milletler himayesindeki Adalet İçin Acil Yanıt Örgütü – JRR tarafından düzenlenen ve Çukurova Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen kursla, Adli Bilimler Uzmanı Eksperlerinin sertifikalanacaklarını bildirdi. Prof. Dr. Gülmen, Türkiye’ye gelerek kursa katılan Adli Bilimcilere teşekkür etti.

 

Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar da konuşmasında, bilim insanlarını Çukurova Üniversitesi’nde ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Adaletin dünyanın neresinde olursa olsun tüm insanlık için önemli olduğunu dile getiren Prof. Dr. Kibar, hem JRR Kursu hem de 1 – 2 Mayıs’ta gerçekleşecek “Cinsel Şiddet Sempozyumu”nun düzenlenmesinde emeği geçenlere ve katılımcı bilim insanlarına teşekkür etti.

 

JRR Direktörü Andras Vamos-Goldman ile Uluslararası Ceza Soruşturmaları Enstitüsü Direktörü Gabriel Oosthuizen’in konuşmalarının ardından katılımcılar ve kursiyerler ÇÜ Kayıkhanesi’nde düzenlenen kursa start verdi.

 

 
 

 
 
 

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi