Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

Çukurova Üniversiteli Bilim İnsanları Bir İlke Daha İmza Attı…

 

 

Adana (ÇÜHM) -

23.03.2016

Çܒli Bilim İnsanları Türkiye’de İlk Kez Kadavra Üzerinde Çene ve Yüz Bozukluğu Cerrahisi Eğitimi Verdi.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı tarafından 'Çukurova Ortognatik Cerrahi Sempozyumu ve Kadavra Kursu' düzenlendi. Kursta bir ilke imza atılarak, Türkiye’de ilk kez Çene ve Yüz Bozukluğu Cerrahisi eğitiminde kadavra kullanıldı... Sempozyum Başkanı Prof. Dr. Mehmet Kürkcü ve Bilimsel Sekreteri Doç. Dr. Emre Benlidayı, sempozyum ve kursun düzenlenmesine destek veren Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar’a teşekkür ettiler.

Türkiye ve yurt dışından birçok bilim insanının katıldığı sempozyumun açılışı Sheraton Oteli’nde gerçekleştirildi. Sempozyum Başkanlığını Prof. Dr. Mehmet Kürkcü yürütürken Bilimsel Sekreterliğini ise Doç. Dr. Emre Benlidayı yaptı. Sheraton Otel’de gerçekleştirilen açılışa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Seyhan Tükel, Prof. Dr. Şeref Erdoğan, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serdar Toroğlu ile ilgili dernek başkanları ve akademisyenler katıldı.

130 Bilim İnsanı Bir Araya Geldi.

130’a yakın bilim insanını bir araya getiren Çukurova Ortognatik Cerrahi Sempozyumu ve Kadavra Kursu’nun ikinci gününde Mithat Özsan Amfisi’nde, Prof. Dr. Alexander Gaggl, Dr. Christian Brandtner, Prof. Dr. Sina Uçkan, Prof. Dr. Nedim Özer, Doç. Dr. Mustafa Sancar Ataç, Prof. Dr. Hakan Tüz, Prof. Dr. Serdar Toroğlu, Öğr. Gör. Dr. Nilgün Alpay tarafından çene ve yüz bozukluğu sunumları gerçekleştirildi.

 

Çene ve Yüz Bozukluğu Cerrahisi Eğitimi Alanında Bir İlke İmza Atıldı.

Sempozyumun en önemli kısmı ise Türkiye'de bir ilke imza atılmasıydı. Türk Bilim İnsanları çene ve yüz bozukluğu cerrahisi için yurt dışına giderek eğitim alırken, ilk kez Çukurova Üniversitesi tarafından bu eğitim Türkiye’de gerçekleştirildi. Türk ve yabancı eğitmen akademisyenler Prof. Dr. Alexander Gaggl, Dr. Christian Brandtner, Prof. Dr. Mehmet Kürkcü, Prof. Dr. Özgür Pektaş, Doç. Dr. Emre Benlidayı ve Doç. Dr. Ufuk Tatlı iki bölüm halinde kadavra üzerinde eğitim verdi. Çukurova Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde gerçekleştirilen eğitimde 7 kadavra üzerinde bilim insanları çalışma olanağı buldu.

Eğitmen akademisyenler kadavra üzerinde uygulamalı eğitim verirken, katılımcılar barkovizyon aracılığıyla da yapılan işlemleri yakından takip etti. Eğitmenlerin uyguladığı işlemleri katılımcılarda 7 kadavra üzerinde bireysel olarak uygulama şansı buldu. Türkiye’de ilk kez kadavra üzerinde Ortognatik Cerrahi çalışması yapan bilim insanları memnuniyetlerini dile getirerek, Çukurova Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı’na teşekkür etti.

7 Kadavra Üzerinde 24 Bilim İnsanı Uygulamalı Eğitim Aldı.

Sempozyumun Bilimsel Başkanlığını yürüten Prof. Dr. Mehmet Kürkcü Ortognatik Cerrahinin çenelerin kafa kaidesine göre konumlandırılmasını içeren bir cerrahi yöntem olduğunu belirterek, çene ve yüz bozukluklarında kullanılan bir cerrahi olduğunu söyledi. Çukurova Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı’nda vatandaşlara hizmet verildiğini hatırlatan Prof. Dr. Kürkcü, Türkiye’de Ortognatik Cerrahi alanında bir ilke imza atarak ilk kez kadavra üzerinde eğitim verdiklerini bildirdi.

Prof. Dr. Kürkcü açıklamasına şöyle devam etti;

“3 gündür Üniversitemizde sempozyum gerçekleştirdik. Son aşama olarak kadavra kursu organize ettik. Avusturya’dan gelen Alexander Gaggl, Dr. Christian Brandtner katkısı ve Türkiye’deki meslektaşlarımızın katılımıyla bu sempozyumu tamamladık. Katılımcılar kadavra üzerinde bu yöntemi uygulama fırsatı buldular. Bunun önemli noktalarından bir tanesi bu güne kadar Türkiye’de seminerler, sempozyumlar, kongrelerde ortognatik cerrahi konuşuldu, tartışıldı. Ancak kadavra üzerinde uygulamalı bir eğitim gerçekleştirilmedi. Ancak gururla belirtmek isterim ki, Çukurova Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı olarak eğitim sistemimize ilave ettik ve Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik... Sempozyumumuza 130’un üzerinde katılım sağlandı. 7 kadavra üzerinde 24 katılımcı çalışma yaptı.”

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi