Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

Gelecekte Kendin Olmak…

 

 

Adana (ÇÜHM) -

26.05.2014

Psikoloji Uzmanı ve Yazar Doğan Cüceloğlu, Çukurova Üniversitesi öğrencileriyle bir araya geldi. ÇÜ Sinerji Kulübü’nün davetlisi olarak geldiği Adana’da Cüceloğlu, “Gelecekte Kendin Olmak” adlı sunum gerçekleştirdi.

ÇÜ Mithat Özsan Amfisi'nde düzenlenen konferansta Doğan Cüceloğlu, yaşam ve kişisel gelişim alınanda önemli bilgiler verdi.

“Kendiniz olmadan Evlenmeyin.”

Cüceloğlu, Silifke’de doğduğunu ve tam bir Silifke kültürüyle yetiştiğini, aynı şekilde Amerika’da doğan ve Amerikan kültürüyle yetişmiş bir bayanla evlendiğini ve bu evlilikte başarılı olamadığını, çocuklarını da bu anlamda üzdüğünü söyleyen Doğan Cüceloğlu, “kendiniz olmadan evlenmeyin” diyerek genç dinleyicilerine nasihatte bulundu.

“Gerçek Olgunluk, Çocuğun Yaşamına İmkân Vermektir.”

Yazar ve Psikoloji Uzmanı Cüceloğlu, gerçek yaşamdan örnekler vererek, ''Bir çocuk yeni yürümeye başladığında, elinden tutmanıza izin vermez.  Biraz yürür ve döner size bakar, sizi görürse mutlulukla tekrar yürür. Ama eğer sizi göremezse yürümeyi keser ve ağlamaya başlar. Çocuğun burada verdiği mesaj “ben özgür olmak istiyorum, ama aynı zamanda da ait olmak istiyorum”dur. Kendi başına yürümek ister ama, bunu sizin gözetiminizde yapmayı ister. Gerçek olgunluk, çocuğun yaşamına imkân vermektir. Özgür bırakmaktır'' dedi.

“İnsan Kendisi İçin Yaşamına Yenilik Katmalı.”

Doğan Cüceloğlu,  hayatta farkındalık oluşturmanın önemine değinerek, herkesin hayatta bir yolculuk içerisinde olduğunu ve bu yolcuğu insanın kendisini keşfetmiş bir birey olarak sürdürmesi gerektiğini belirtti. Geniş bir farkında oluşla hareket etmenin bireyi farklı kılarak diğer insanlarla aynı düşünmekten aynı konuşmaktan ve aynı davranmaktan ayırıp farkındalık yarattığını belirten Cüceloğlu, bireyin yaşamını bu şekilde mutlu kılacağını ifade etti. Cüceloğlu, başkalarının ne düşündüğünün bir kenara bırakılıp, insanın kendisi için yaşamına yenilikler katması gerektiğini belirtti.

Kişilerarası iletişim konusuna da değinen Cüceloğlu iki kişinin birbirlerinin farkına varmasıyla iletişimin başladığını ve bu süreç içerisinde toplumsal bakış açısı ile iç dünyasal bakış olarak iki yönlü bir durumun ortaya çıktığını vurguladı.

Konferansını, “Ben kimim?, Ben kim olmak istiyorum? sorularına cevaplar verin” diyerek tamamlayan Doğan Cüceloğlu, konuşma sırasında yardımcısına da sık sık söz hakkı vererek konferansı renklendirdi. İletişim uzmanı, seminer sonunda okurları için kitaplarını imzaladı.

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi