Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

İnat ve Korkuyla Kilolar Eriyor

 

 

Adana (ÇÜHM) -

09.12.2014

"Çağın hastalığı" olarak nitelendirilen obezite, insanların sağlığını tehdit ederken, ciddi ekonomik ve sosyal sorunları da beraberinde getiriyor. Aşırı kilolarından rahatsızlanan ve bu durumdan kurtulmak isteyen çok sayıda kişi, mücadele için çeşitli tedavi yöntemlerini deniyor. Tedavinin olumlu yanıt verdiği çoğu kişi, hekiminin önerileri ile kilolarından kurtulmayı başarırken, bazı kişiler ise inat ve korkuyla zayıflıyor.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Lut Tamam, kilo vermede tedavi yöntemlerinin yanı sıra bazı psikolojik motivasyonların da rolü olabileceğini söyledi.

Prof. Dr. Tamam, eşlerin boşanması ya da ayrılık sonrası kişilerde en sık yas ya da kayıp tepkisi görüldüğünü belirterek, bireylerin özellikle ayrılmak istemedikleri zaman ciddi depresyona girebildiğini, yalnızlık, umutsuzluk hissedebildiklerini ifade etti.

 

Depresyonun En Önemli Belirtisi, İştah ve Kilo Kaybı

Bu kişilerde görülen en önemli depresyon belirtilerinin iştah ve kilo kaybı olduğunu anlatan Prof. Dr. Lut Tamam, şunları kaydetti:

"Çevreye olan ilgilerini kaybeden bu insanlar, yaşantılarından dolayı bir süreliğine yemek yemeyi akıllarına getirmez, bu arada günlük yaşamlarını da sürdürmeye çalıştıklarından kilo kaybı kaçınılmazdır. Depresyona bağlı kilo kaybı, boşanma ya da ayrılık sonrası ilk dönemlerde sıklıkla görülen bir tablodur.”

"Kararlı Şekilde Verilen Kilolar Daha Kalıcı"

“Zaman geçtikçe bireylerin çoğunun yaşamı ve beslenme alışkanlıkları normale döndüğünde verdikleri kiloları geri alırlar. İlk dönemlerden sonraki süreçte kişilerin kilo verme çabalarının nedeni bambaşkadır. Bir ilişkinin sona ermesi, acı veren sıkıntılı bir süreçtir. Aynı zamanda bireyler için yeni bir başlangıçtır da. Bu olaya bağlı acı duyma, kayıp hissi zamanla azaldığında kişi kendini yeni bir yaşama hazırlamaya çalışır. Bu yeni süreçte sağlık ve canlılığın kazanılmasında kilo verme ve daha güzel bir görünüme sahip olma çok büyük önem arz eder ve kişinin yaşama arzusunu motivasyonunu canlı tutar. Kararlı şekilde ortaya çıkan kilo vermeler, genelde yaşam stilinde ve beslenme alışkanlıklarında yapılan değişikliklerin bir sonucu olduğundan daha kalıcıdır."

 

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi