Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

Çukurova Üniversitesi I. Kısa Film Festivali 04-05 Mayıs 2015’te Yapılacak

 

 

Adana (ÇÜHM) -

07.05.2015

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Sağlık Kültür Spor Daire Başkanlığı (SKS) Öğrenci Faaliyetleri Şube Müdürlüğü tarafından ‘Çukurova Üniversitesi I.Kısa Film Festivali’ düzenleniyor. Nar Sanat Kulübü ve Sinema Kulübü’nün önemli katkılar sağladığı festival 4 -5 Mayıs 2015’te yapılacak…

Çukurova Üniversitesi I.Kısa Film Festivali, geçmişten günümüze Türkiye’de kültürel ve sanatsal olarak, özelde ise sinema alanında önde gelen illerden biri olan Adana’nın eski prestijine tekrar kavuşması ve 100. yılını kutlayan Türkiye Sinemasına destek olma amacı taşıyor.

Sinema sanatında yıllardır hak ettiği değeri bulamayan ‘Kısa Film’ kategorisinin Çukurova Üniversitesi’nde yapılacak olan bu festival ile bir nebze bile olsa destek görmesi bekleniyor.

Hedef, Bu yıl İlki Yapılan festivali Gelenekselleştirmek..

Yazılı açıklama yapan Festival düzenleme komitesi hedeflerinin, bu yıl ilkini gerçekleştirdikleri
festivalin gelenekselleşerek Çukurova Üniversitesi ile özdeşleşmesini sağlamak olduğunu belirtti. Açıklamada şu görüşlere yer verildi;

“Gelenekselleşen festival aracılığıyla Üniversitemiz öğrencilerinde kısa film kültürü oluşturarak, üretime geçmelerine yardımcı olmak ve ürünlerini sergileyecekleri bir alan yaratmaktır. Festival kapsamında canlandırma, deneysel ve kurmaca kategorilerinde gerçekleştirilen ve ülkemizde öğrenim gören tüm üniversite öğrencilerine açık olan bir kısa film yarışması da yapılmıştır. Çeşitli zorluklarla film çeken kısa film ekiplerini çeşitli kategorilerde ödüllendirerek hem filmlerini izletme şansı yaratmak hem de ödüllerle maddi destek sunma kaygısı taşıyan kısa film yarışmasına 35 üniversiteden toplam 120 kısa film katılmıştır.

Ünlü Sanatçılar Çukurova Üniversitesi Öğrencileri İle Bir Araya Gelecek

“Jüri üyeliklerini yönetmen Kenan Korkmaz, sanat yönetmeni Natali Yeres, oyuncu Caner Cindoruk’un yaptığı yarışmanın ön değerlendirme sonucunda 3 kategoriler 24 kısa film finale kalmıştır.?Festivalde yarışmaya kalan kısa filmlerin gösterimleri yapılacak, sinema sanatının çeşitli alanlarında çalışmaları olan sanatçılarla ve yazarlarla söyleşiler gerçekleştirilecektir. Ayrıca sinema ile ilgilenen öğrencilerin fikirlerini hayata geçirebilmeleri için çeşitli konularda atölyeler düzenlenecektir. Bu atölyelere, alanında yetkin sanatçılar katılıp, Çukurova Üniversitesi öğrencileri ile buluşacak.”

Festivalin Son Günü Ödül Töreni Düzenlenecek

“Festivale yönetmen Kenan Korkmaz, sanat yönetmeni Natali Yeres, oyuncu Caner Cindoruk, yazar oyuncu Ercan Kesal, sinema yazarı Elif Tunca, Sinema eleştirmeni Vahit Tansoy, oyuncu eğitmeni Özay Fecrh, akademisyen Yrd. Doç. Dr. Gülsüm Depeli ve Yrd. Doç. Dr. Selda Tuncer konuk olacak.

Festivalin sonunda yapılması planlanan ödül töreninde ise, yarışan filmler arasında jürinin seçtiği kısa filmler önceden açıklanan ödüller ile ödüllendirilecek. Ödül töreni sonrasında yapılacak konserle festival sona erecek.”

 

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi