Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

Serinlemek İsterken Hastalanmayın

 

 

Adana (ÇÜHM) -

19.08.2014

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Başhekimi ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova, periyodik bakımı yapılmayan klimaların zatürree, viral enfeksiyonlar ve üst solunum yolu rahatsızlıklarına yol açabileceğini söyledi.

Prof. Dr. Yeşim Taşova, sıcak hava nedeniyle kullanımı artan klimalarla ilgili uyarılarda bulunarak, klima bakımının hijyen açısından çok önemli olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Taşova, şöyle dedi:
"Klimaların periyodik bakımları, filtre bakımları mutlaka yapılmalı. Çünkü o filtreler iyi temizlenmezse mikroorganizma tutucu olarak da görev alabiliyor. Mikroorganizma tuttuğu ve bunu dışarıya saldığı zaman, başta viral enfeksiyonlar, üst solunum yolu enfeksiyonu olmak üzere zatürree gibi bir takım ağır seyreden enfeksiyonların yayılmasına veya bu tür enfeksiyonlara yol açabiliyor."

'Lejyoner Hastalığını' Hatırlattı
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Yusuf Erşahin'in klima kaynaklı 'lejyoner hastalığı' olarak bilinen bakteri nedeniyle yaşamını yitirdiği yönünde haberlerin çıktığını anlatan Prof.Dr. Yeşim Taşova şöyle konuştu:
"Lejyoner hastalığı bir bakteri enfeksiyonudur, viral değildir. Özellikle klimaların bakımının yapılmadığı zaman ve klimanın içerisinde su biriken haznede yuvalanan bir bakteridir. Bu dışarıya klimanın verdiği havanın içinde bulunuyor ve havada asılı kalarak son derece önemli zatürreeye neden oluyor. Bu hastalık korkulan bir hastalık. Klimadan olabiliyor, özellikle havalandırmanın iyi olmadığı yerlerde olabiliyor. Uçak havalandırması sorumlu tutulabiliyor. Diğer solunum yolu enfeksiyonları da bu tür havalandırma sistemleriyle geçebilir. Klimalarda filtre bakımının yanı sıra özellikle suyla çalışan bir sistem olduğu için diğer eklerinin de bakımı yapılması gerekir. Bir bardağı düşünün, çok su kaldığı zaman leke olur, sümüksü yapılar olur. Bunların içerisinde her türlü bakteri barınabilir. Havalandırmada bu bakteriler, virüsler salınabilir. İnsanlar da bunları alabilir. Bu nedenle hijyen için klima bakımı çok önemlidir."

 

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi