Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

ÇÜ Tıp Fakültesi'nde ‘Kliniğe Merhaba’ Etkinliği

 

 

Adana (ÇÜHM) -

02.09.2014

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı (ÇÜTF) tarafından 4. dönem öğrencilerine yönelik ‘Kliniğe Merhaba’ etkinliği düzenlendi. ÇÜ Balcalı Hastanesi Hippokrat Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinlikte öğretim üyeleri öğrencilere steteskop vererek “Kliniğe hoş geldin” dedi. Etkinliğe Dekan Prof. Dr. Dilek Özcengiz, Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Filiz Koç, çok sayıda doktor ve tıp öğrencileri katıldı.

“Kliniğe Merhaba” etkinliğinin açılış konuşmasını yapan Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dilek Özcengiz, öğrencilerin bu etkinlikle hekimlik zanaatının incelikleri ile tanışmanın ilk gününü yaşadıklarını söyledi.

”Nasıl daha iyi insan ve insanlığa nasıl daha fazla faydalı oluruz? başlıklı konuşmasında kliniklerde hekimlik hayatına adım atacak 230 öğrenciye hitap eden Prof. Dr. Özcengiz, “3 yıllık eğitim hayatınızda öğrendiğiniz, insana, yaşama dair tüm bilgilerinizi artık pratiğe dökme zamanı... Hekimliğin en önemli adımı olan insan bedenine dokunma aşamasına gelmiş olmanızdan mutluluk duyuyorum. Unutulmamalı ki, insana dokunmak bir bilim olduğu kadar sanatsal bir inceliktir. 4. Dönem öğrencileri olarak, kliniklerde öğrenecek ve gelecekte daha başarılı bir hekim olmak için çok sayıda tecrübe kazanacaksınız. İnanıyorum ki yaşayacağınız bu tecrübeler, size hayatınız boyunca iyi bir insan, iyi bir hekim ve insanlığa faydalı birer birey olmanızı sağlayacak.” diye konuştu.

Nefroloji Bölümün’den Prof. Dr. Saime Paydaş ise,  öğrencilere Kliniğe Merhaba etkinliğinin amacı ve içeriği hakkında bilgi verdi.

Etkinliğin 4 gün süreceğini belirten Prof. Dr. Paydaş, öğrencilerin Fiziki ve Anamnez Muayene eğitimi alacaklarını bildirdi. Prof. Dr. Paydaş, doktorun hastaya teşhis koyma amaçlı olarak, ona sorduğu sorular sonucu elde ettiği hastanın öyküsü anlamına gelen Anamnez’in çok önemli olduğunu söyledi. Teorik ve pratik hasta muayene işlemlerinin yanı sıra öğrencilerin bu eğitim sonunda hasta – doktor ilişkisini nasıl olması gerektiği konusunda da fikir sahibi olacağını bildiren Prof. Dr. Saime Paydaş, geleceğin doktorlarına başarılar diledi.

Konuşmalarının ardından 230 öğrenciye steteskop dağıtılırken, Fakültenin en kıdemli öğrencisi olan Mehmet Karakuzu ve Türk Tıp Öğrencileri Yönetim Kurulu’ndan Tuğba Akçaoğlu ile ÇÜ Tıp Fakültesi’nin engel tanımayan öğrencisi İsmail Barış’a steteskoplarını Dekan Prof. Dr. Dilek Özcengiz verdi.

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi