Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği Planlama ve Geliştirme Kurulu 2017 Yılı İlk Toplantısını Yaptı.

 

 

Adana (ÇÜHM) -

06.04.2017

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği Planlama ve Geliştirme Kurulu’nun (KÜSİ) 2017 yılı ilk toplantısı Çukurova Üniversitesi ev sahipliğinde Teknokent Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Üniversite ve sanayi imkânlarının Kamu eliyle birleştirilerek, karşılıklı bir etkileşim ve bütünlük içerisinde; bilimsel, teknolojik ve ekonomik olarak tarafların daha iyi seviyelere ulaşması için yapılan sistemli çalışmaların bütünü olarak tanımlanan KÜSİ toplantısı Vali Yardımcısı Mustafa Yavuz Başkanlığında toplandı. Toplantıya Rektör Vekili Prof. Dr. Seyhan Tükel, Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Serkan Tokgöz, Adana Kamu Üniversite-Sanayi Kurulu İl Temsilcisi Prof. Dr. Selahattin Serin, Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Kadir Aydın, Sanayi Dernekleri, KOSGEB, Adana Sanayi Odası, Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı Temsilcisi, TSE Adana Bölge temsilcisi, Kalkınma Ajansı Temsilcisi, Kredi Garanti Fonu temsilcisi ile diğer paydaşlar katıldı.

 

Prof. Dr. Serin: “Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği Ülke Gelişimi İçin Önemli.”

Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan toplantının açılış konuşmasını KÜSİ Adana İl Temsilcisi Prof. Dr. Selahattin Serin yaptı. Prof. Dr. Serin kurul hakkında bilgi vererek yapılan çalışmaları anlattı. 2017 Yılının ilk toplantısını gerçekleştirdiklerini belirten Prof. Dr. Serin, 2023 hedefini yakalamak doğrultusundaki desteklerle kamu üniversite sanayi işbirliğinin ülke gelişmesi için önemli olduğunu söyledi. 

 

Prof. Dr. Tükel: “Çukurova Üniversitesi Olarak Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliğini Önemsiyoruz.”

Rektör Vekili Prof. Dr. Seyhan Tükel ise konuşmasında kamu-üniversite-sanayi işbirliğinin önemine vurgu yaptı. Son yıllarda kamu-üniversite-sanayi işbirliği noktasında Türkiye’de önemli gelişmelerin olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Tükel, kanunlar, hukuksal düzenlemeler yönergeler ve protokoller ile güvence altına alınmasıyla işbirliklerinin arttığını söyledi.  Üniversite-sanayi işbirliği ile yapılan projelere Çukurova Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi’nce verilen proje destekleri hakkında da bilgi veren Prof. Dr. Tükel, “Adanamız sanayisi, bölgemiz ve ülkemizin kalkınması için her türlü işbirliği içerisinde olmaya hazırız.” dedi.

 

“Türkiye’yi İleri Teknoloji Üssü Haline Getirmek ve Kurumsal İnovasyon İşbirliğini Geliştirmeyi Amaçlıyoruz.”

Vali Yardımcısı Mustafa Yavuz da Türkiye’yi ileri teknoloji üssü haline getirmek ve kurumsal inovasyon işbirliğini geliştirmeyi amaçladıklarını ifade ederek, sanayide katma değeri ileri teknoloji ağırlıklı üretim hedefinde çalışmalar yapılarak bu eylem planını hayata geçireceklerini belirtti. Kamu –Sanayi-Üniversite arasındaki paydaşların sinerjisini ve iletişimini artırmayı hedeflediklerini belirten Vali Yardımcısı Yavuz şunları kaydetti;

“Valilik olarak bu çalışmaların sonuna kadar destekçiyiz. Kamunun, sanayi sektörünün, üniversitelerin, meslek odalarının, sivil toplum kuruluşlarının ve işadamlarının sahada karşılaştıkları sorunları görüp bu sorunlara çözüm önerileri getirme imkânına hep birlikte sahip olacağız. İstikametimiz daha güçlü sanayi, rekabet gücü yüksek, yarınlara güvenle bakan, 2023 hedeflerine azim ve kararlılıkla yürüyen bir Türkiye idealidir.”  

Açılış konuşmalarının ardından KÜSİ İl Temsilcisi Prof. Dr. Selahattin Serin bir önceki planlama ve geliştirme kurul toplantısıyla ilgili bilgilendirme yaptı. TEKNOKENT Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Kadir Aydın ise TEKNOKENT’le ilgili kurul üyelerine bilgi verdi. Toplantı sınai mülkiyet hakları, patent, marka, faydalı model, tasarım ve coğrafi işaretler hakkındaki sunumla son buldu.

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi